Polski Ład. Wiceminister finansów o zmianach na korzyść podatnika: "Odkładając na bok medialne plotki..."

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział kolejne zmiany w Polskim Ładzie, ale nie podał konkretów. Poinformował, że zmiany będą korzystne dla podatników, co zostanie zagwarantowane prawnie.

Polski Ład wprowadził ogromny chaos w podatkach. Rządzący upierali się, że w skali roku zyskają wszystkie osoby zarabiające do 12,8 tys. zł brutto. Na razie jednak wielu podatników zobaczyło niższe wypłaty drugi miesiąc z rzędu. Władze starają się więc na bieżąco łatać dziurawe przepisy. 

Zobacz wideo

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiada zmiany na korzyść podatników

Artur Soboń na Twitterze potwierdził, że Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w Polskim Ładzie. Tym razem przepisy mają być zrozumiałe i zostaną skonsultowane. Kierunek zmian ma być korzystny dla podatnika, co będzie zagwarantowane prawnie. 

Odkładając na bok medialne plotki ws. Polskiego Ładu, potwierdzam: 1)pracujemy w Ministerstwie Finansów nad zmianami, zgodnie z zapowiedzią premiera. 2)testujemy różne warianty, też dalej idące. 3)zmiany będą na korzyść podatnika (gwarancja prawna!). 4)będą wykonalne, skonsultowane i zrozumiałe

- poinformował wiceminister finansów. 

Artur Soboń pod koniec stycznia opublikował listę problemów, nad którymi resort finansów pracuje. Jest ich całkiem sporo. Wśród luk do załatania wiceminister wskazał: rozwiązania dla samotnych rodziców, firm oraz księgowych. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto w planach jest rozszerzenie ulgi dla klasy średniej na emerytów i zleceniobiorców. Dziś seniorzy, a także osoby pracujące na umowę zlecenie, nie mogą korzystać z odliczenia, jeśli uzyskują dochód większy niż 5701 zł brutto.  Zgodnie z deklaracjami premiera ulga dla klasy średniej obejmie też rencistów, samotnych rodziców i nauczycieli akademickich.  

Ministerstwo Finansów ze zmianami

W związku z problemami, jakie stworzył Polski Ład, w Ministerstwie Finansów nastąpiły duże zmiany. Artur Soboń dołączył do resortu trzy tygodnie temu. Najważniejszą zmianą jest jednak odwołanie Tadeusza Kościńskiego ze stanowiska ministra finansów. Funkcję tę sprawuje obecnie premier Mateusz Morawiecki.

Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl, ustalił, że dwie najpoważniejsze kandydatury na nowego ministra finansów to Piotr Nowak i Leszek Skiba. Według innych medialnych doniesień następcami Kościńskiego mogą być m.in. Henryk Kowalczyk (obecnie minister rolnictwa) oraz Artur Soboń (od kilku tygodni wiceminister finansów). 

Więcej o: