Polski Ład. Są kolejne zmiany. Sejm przegłosował piątą nowelizację

Podczas środowego posiedzenia Sejmu uchwalono kolejną nowelizację Polskiego Ładu. To już piąty raz, gdy nowe prawo podatkowe zostaje zmienione. Poprawki dotyczą m.in. wprowadzenia definicji podstawy wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uwzględnienia tak zwanych różnic remanentowych. Teraz ustawa będzie procedowana w Senacie.

Nowelizacja ma m.in. wzmocnić nadzór w spółkach kapitałowych oraz wprowadzić do polskiego ustawodawstwa prawo holdingowe. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło również zmiany, które modyfikują m.in. ustalanie dochodu przedsiębiorców do składki zdrowotnej. 

Zmiany w Polskim Ładzie

"Postulat przedsiębiorców w #PolskiŁad spełniony. Dochód do składki zdrowotnej będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT, czyli będzie obliczony z uwzględnieniem różnic remanentowych i nie obejmie większości przychodów zwolnionych z PIT. Zmiana przyjęta dziś w Sejmie" - napisał na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców 

W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną tak, jak wszyscy inni od dochodu.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność stanowi dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami.  Nie dotyczy to osób prowadzących działalność rolniczą.

Wyłączone z przychodów uwzględnianych przy obliczaniu składki zdrowotnej zostanie większość przychodów wolnych od podatku dochodowego w szerokim rozumieniu, czyli niepodlegających opodatkowaniu na podstawie ustawy PIT, jak i odrębnych przepisów, np. rozporządzeń o zaniechaniu poboru podatku.

Polski Ład. Różnice remanentowe 

Jak donosi TVN24 Biznes, zmiany będą również przy ustalaniu przez przedsiębiorców dochodu dla celów składki zdrowotnej. W składce uwzględniane będą tzw. różnice remanentowe. Dochód do obliczenia składki ma nie być powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 roku. 

Różnice remanentowe będą również uwzględniane przy obliczaniu miesięcznej składki zdrowotnej przez osoby sporządzające remanent w trakcie roku. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład. Nowelizacja ustawy Kodeks spółek handlowych

W Sejmie przegłosowano w czwartek również nowelizację ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. W efekcie zwiększono uprawnienia rad nadzorczych i uporządkowano kwestię kadencji i mandatu członków organów menadżerskich.

Wcześniej posłowie nie przyjęli wniosku Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 o odrzucenie projektu ustawy. 

***

Mieszkania będą tanieć w 2022 roku? Czy Polacy będą mieli problem ze spłacaniem rat? Zadaj swoje pytanie (na adres: news_gazetapl@agora.pl.), na które z ekspertką odpowiemy w programie 'Q&A Gazeta.pl'. W czwartek 10 lutego o godzinie 12:30 na żywo gościnią Gazeta.pl będzie Katarzyna Kuniewicz, analityczka rynku mieszkaniowego w Obido. Zapraszamy!

Więcej o: