Oszuści podszywają się pod KGHM. Wykorzystali w reklamie wizerunek Dudy i Morawieckiego

Fałszywa reklama namawiająca do zakupu produktów inwestycyjnych KGHM wisi w internecie od wielu tygodni. Oszuści wykorzystali w niej wizerunek Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego. Jak dowiedziało się RMF FM, policja wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Wideo, w którym oszuści podszywają się pod KGHM na YouTube, pojawiło się co najmniej kilka miesięcy temu. Jak ustaliło RMF FM, śledztwo w sprawie oszustwa przejęła właśnie Prokuratora Okręgowa w Legnicy. Policja szuka sprawców, którzy mogą zostać oskarżeni o kradzież tożsamości koncernu oraz próbę wyłudzenia pieniędzy. Nie ustalono jednak, ile osób padło ofiarą oszustwa. 

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Oszuści podszywają się pod KGHM i uwiarygodniają Dudą i Morawieckim

Reklama zamieszczona na YouTube okraszona jest opisem "kghm polska miedź sa reklama nie scam real prawdziwe zainwestuj juz teraz". Mnóstwo jej elementów wskazuje, że mamy do czynienia z oszustwem. Tekst reklamy czyta bot, który popełnia kilka błędów językowych związanych ze źle napisanym skryptem. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Twórcy reklamy rzekomego produktu inwestycyjnego KGHM usilnie starają się przekonać do prawdziwości spotu. Podkreślają szybkie zyski dla wszystkich Polaków oraz to, że zatwierdzili ją i popierają przedstawiciele władzy - prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. 

 

Oszuści namawiają do podania swoich danych oraz odebrania telefonu "od menedżera". Następnie zalecają podążanie za jego wskazówkami, by wpłacić minimalną kwotę inwestycji. 

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni powołał minister Mariusz Błaszczak

Ostatnie miesiące naznaczone są licznymi oszustwami cyfrowymi. Ofiarą padają obywatele, od których oszuści wyciągają dane, ale także oficjele, którym wykradana jest poufna korespondencja. Ponadto coraz częściej działania wojenne i propagandowe również są prowadzone drogą cyfrową. 

We wtorek na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie Mariusz Błaszczak oficjalnie powołał do życia Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. O samym powołaniu takiego komponentu wiadomo od lutego 2019 roku, gdy minister obrony narodowej zatwierdził "Koncepcję organizacji i funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni".

Więcej o: