Rynek pracy rozgrzany mocniej niż przed pandemią. Firmy zalewają internet ofertami. Dwie branże na czele

W styczniu 2022 r. na portalach rekrutacyjnych opublikowano aż 307 tys. nowych ofert pracy. To 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i 4 proc. więcej, niż w styczniu 2020 r., czyli przed dotarciem pandemii do Polski. Największe zapotrzebowanie na pracowników odnotowano w branżach IT i prawniczej.

"Rok 2022 na razie na rynku pracy nie zawodzi. Pracodawcy nadal są bardzo aktywni - chętnie poszukują pracowników do swoich zespołów i robią to nie tylko częściej niż przed rokiem, ale też częściej niż przed pandemią. Pozytywne trendy z 2021 roku są więc aktualne i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się diametralnie zmienić w najbliższych miesiącach" - odnotowuje Monika Smulewicz, partnerka w Grant Thorton.

Urząd Pracy (zdjęcie ilustracyjne)Bezrobocie. W UE wyprzedzają nas tylko Czechy. "Dowód silnego rozgrzania"

Pracodawcy poszukują pracowników. Największe zainteresowanie w branżach IT i prawniczej

Z badania Grant Thornton i firmy Element wynika, że w styczniu 2022 r. pracodawcy opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych aż 307 tys. nowych ofert pracy. To 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (224 tys.) i 4 proc. więcej niż w styczniu 2020 r. (296 tys.), a więc przed dotarciem pandemii do Polski.

Rynek pracy w czasie koronawirusa w styczniu 2022 r.Rynek pracy w czasie koronawirusa w styczniu 2022 r. Źródło: Grant Thornton / Element

Od początku pandemii najniższą liczbę nowych ofert pracy wśród największych miast notuje Poznań, a na przedostatniej pozycji są Katowice. Z kolei sytuacja wygląda najlepiej w Warszawie i Krakowie.

Rynek pracy w czasie koronawirusa w styczniu 2022 r.Rynek pracy w czasie koronawirusa w styczniu 2022 r. Fot. Grant Thornton / Element

W styczniu 2022 r. największy wzrost liczby ofert pracy odnotowano wśród zawodów IT (o 86 proc. więcej rok do roku) oraz prawniczych (o 79 proc.). Z kolei najniższy wzrost popytu zanotowano w zawodach medycznych (o 16 proc. rok do roku). Niski odsetek wzrostu miały również zawody związane z pracą fizyczną (25 proc.) oraz zawody finansowe (28 proc.) - czytamy w raporcie.

Więcej informacji na temat zatrudnienia przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

umowa (zdjęcie ilustracyjne)Umowa zlecenie równa umowie o pracę? "Pracownicy mogą stracić"

Oferty pracy ciut mniej atrakcyjne. Pracodawcy wymagają doświadczenia i wykształcenia

W pierwszym miesiącu 2022 r. pracodawcy nieco zmniejszyli atrakcyjność publikowanych ofert pracy. Proponowali kandydatom średnio 6,4 zachęty w jednej ofercie - to o 0,2 mniej niż jeszcze w grudniu 2021 r. Natomiast wymagania pracodawców względem przyszłych pracowników od kilku miesięcy utrzymują się na podobnym poziomie. Na jedno ogłoszenie o pracę przypada średnio 5,3 wymagań, czyli o 0,1 więcej niż w grudniu 2021 r. Do najczęściej stawianych warunków stale należą odpowiednie doświadczenie (79 proc.) oraz wykształcenie (52 proc.).

"Oczywiście przedsiębiorcy mierzą się z nowymi barierami i zagrożeniami, np. przyspieszającą inflacją, kłopotami z wdrożeniem zmian związanych z Polskim Ładem czy rosnącymi stopami procentowymi. Trudno dzisiaj przewidzieć, jak silnie czynniki te wpłyną na rynek pracy w Polsce, ale wydaje się, że skoro pracodawcy nawet z dwuletnią pandemią poradzili sobie bez większych problemów, to z tymi wyzwaniami też sobie spokojnie poradzą" - oceniła Monika Smulewicz, partnerka w Grant Thornton.

Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty
Więcej o: