Zakaz handlu. Czy 13 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Czy 13 lutego jest niedziela handlowa? Gdzie jutro można zrobić zakupy? Jakie sklepy będą otwarte? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie cztery lata temu. To jeden z najważniejszych projektów PiS. Początkowo przepisy obowiązywały częściowo i niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a punktem kulminacyjnym są obecnie obowiązujące przepisy. Od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku. 

Czy 13 lutego jest niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

13 lutego to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. Otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Dzięki temu w niedzielę działa znaczna część sklepów Żabka, które opierają się na franczyzie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Przepisy jednak załatano. Od 1 lutego w niedziele niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów. 

Kiedy niedziela handlowa?

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: