Zakaz handlu. Czy 13 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy 13 lutego jest niedziela handlowa? Gdzie dzisiaj można zrobić zakupy? Jakie sklepy będą otwarte? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od pięciu lat. Początkowo przepisy działały tylko częściowo i niehandlowa była jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, aż do momentu, gdy większość sklepów musi być zamknięta w każdą niedzielę. Od 2020 roku ustawa przewiduje w roku tylko siedem niedziel, gdy każdy może swobodnie prowadzić handel.

Czy 13 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

13 lutego to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe są zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia, czy apteki. Dziś otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Z tego powodu w niedzielę działa znaczna część sklepów Żabka, która opiera się na franczyzie.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Zakaz handlu uszczelniony. Koniec ze swobodnymi zakupami w niedzielę

W połowie 2021 roku większość sieci handlowych zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa o zakazie handlu miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przepisy jednak załatano. Od 1 lutego w niedzielę niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej, jeśli wykażą, że z tej działalności osiągają co najmniej 40 proc. przychodów. 

Kiedy będzie następna niedziela handlowa? [LISTA]

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: