Polski Ład. Ponad połowa Polaków chce, by rząd zawiesił reformę systemu podatkowego [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków wskazała, że chce, by rząd zawiesił reformę systemu podatkowego - Polski Ład. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", dla której przeprowadzono sondaż, za taką odpowiedzią najczęściej opowiadają się m.in. osoby młode.

Na początku 2022 roku w życie wszedł rządowy program Polski Ład, który m.in. podwyższył kwotę wolną od podatku do wysokości 30 tys. złotych oraz podniósł próg podatkowy z 85 do 120 tys. złotych, podniósł też składkę zdrowotną do 9 proc i zlikwidował możliwość odpisania jej od podatku dochodowego.

Zdaniem byłego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, na Polskim Ładzie miało skorzystać wiele osób. W rzeczywistości jednak po wprowadzeniu systemu wiele osób dostało mniejsze wynagrodzenia i wywołała wiele problemów. Ustawa była już pięciokrotnie nowelizowana. Polski Ład zebrał też żniwo polityczne - do dymisji podał się Tadeusz Kościński (nowym ministrem finansów został Artur Soboń), a Jan Sarnowski stracił stanowisko wiceministra finansów. 

Zobacz wideo Popyt na mieszkania, a Polski Ład? Pytamy ekspertki [Q&A Gazeta.pl]

Sondaż. Ponad połowa Polaków nie chce Polskiego Ładu

"Czy, wobec problemów związanych z wdrożeniem 'Polskiego Ładu', rząd powinien Pani/Pana zdaniem zawiesić tę reformę systemu podatkowego?" - brzmiało jedno z pytań zadanych ankietowanym w sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej".  Ankieta została przeprowadzona przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel 8 i 9 lutego. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18 lat.

"Tak" odpowiedziało 53 proc. respondentów. Za odpowiedzią "nie" opowiedziało się 18,5 proc. ankietowanych. Z kolei 28,5 proc. respondentów nie ma zdania.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

- Częściej za zawieszeniem refomy opowiadają się osoby młode: 56 proc. osób do 24 lat i 59 proc. do 34 lat, z wykształceniem średnim (51 proc.) bądź wyższym (59 proc.), mieszkańcy miast o wielkości 100 tys. i więcej mieszkańców (od 57 do 63 proc.). Najwięcej przeciwników zawieszenia Polskiego Ładu jest wśród osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (29 proc.), wśród mieszkańców miast 200-499 tys. - 25 proc. oraz zbliżony odsetek wśród osób o dochodach 3-5 tys. zł miesięcznie netto - skomentował wyniki sondażu Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Polski Ład. 38 proc. Polaków straciło na reformie systemu podatkowego

Z nowego sondażu przeprowadzonego kilka dni temu przez United Surveys, dla radia RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że tylko co piąty Polak zyskał na Polskim Ładzie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

19,6 proc. respondentów odpowiedziało, że Polski Ład wpłynął korzystnie na ich zarobki, z czego 7 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie skorzystałem", a 12,6 proc. pytanych "raczej skorzystałem". Z kolei na odpowiedź "moja sytuacja się nie zmieniła" wskazało 42,7 proc. ankietowanych. 37,7 proc. pytanych twierdzi, że straciło na Polskim Ładzie, z czego 26,6 proc. wskazało odpowiedzi "raczej straciłem", a 11,1 proc. odpowiedziało - "zdecydowanie straciłem".

'Polski ład'. Na zdjęciu Mateusz Morawiecki (zdjęcie ilustracyjne)Sondaż. Blisko dwa razy więcej osób traci na Polskim Ładzie niż zyskuje

Podobne pytania zadano Polakom na początku stycznia, gdy nie wszyscy otrzymali jeszcze wypłatę. Wówczas 27,9 proc. pytanych odpowiedziało, że skorzystało na Polskim Ładzie.  29,5 respondentów twierdziło, że straciło na nowym systemie podatkowym. A 26,1 proc. pytanych poinformowało, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu ich sytuacja się nie zmieniła.

Więcej o: