Dożywotnia renta od CPK? Centralny Port Komunikacyjny nakłania rolników do sprzedaży działek

Centralny Port Komunikacyjny kontynuuje wykup działek pod inwestycję. Rolnicy, którzy zgodzą się na sprzedaż gruntu i zamknięcie działalności, mogą liczyć na dożywotnią rentę. CPK oferuje również sfinansowanie przeprowadzki czy przebranżowienia.

Budowa portu lotniczego w ramach CPK ma zostać ukończona do 2027 roku. Wciąż jednak trwa odkupowanie gruntów od rolników. Jak poinformowała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Katarzyna Dobrońska, dyrektorka Biura Relacji z Otoczeniem Inwestycji CPK, dotąd wykupiono około 10 ha. 

Napięcie między właścicielami gruntów, a CPK jednak rośnie. W grudniu nie doszło do spotkania przedstawicieli spółki z Radą Społeczną ds. CPK, bo - jak twierdzi Dobrońska - miał miejsce atak na pracowników CPK. Pod koniec stycznia zorganizowano więc spotkanie on-line, w którym miało uczestniczyć 200 osób. CPK przedstawił na nim swoje propozycje dot. wykupu działek. 

Zobacz wideo Premier Morawiecki: CPK to szansa dla polskiego transportu

CPK kusi rolników dożywotnią rentą

Katarzyna Dobrońska zaprzeczyła doniesieniom, że wykup gruntów był po cenie 5 zł za mkw. Zapewniła, że kwoty te były wielokrotnie większe, ale nie podała konkretów, ponieważ wedle jej słów, nie życzyli sobie tego kontrahenci. 

Dobrońska przekazała, że na styczniowym spotkaniu omawiano m.in. propozycję dożywotniej renty, dla które osób przystąpią do Programu Dobrowolnych Nabyć pod Port Solidarność. Warunkiem wypłaty świadczenia byłoby jednocześnie zakończenie działalności rolniczej. Wysokość renty ma być zależna od wieku osoby zbywającej nieruchomość - kobiety do lat 55 i mężczyźni do lat 60 mogą liczyć na comiesięczną, dożywotnią rentą w wysokości najniżej emerytury rolniczej. Dla kobiet powyżej 55 lat i mężczyzn powyżej 60 lat renta będzie równa minimalnemu wynagrodzenie za pracę

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto uczestnictwo w PDN według zapewnień Dobrońskiej gwarantuje pomoc w uregulowaniu sytuacji prawnej, zorganizowanie i sfinansowanie przeprowadzki. CPK proponuje także kursy i szkolenia zawodowe oraz przebranżowienia. Po sprzedaży gruntu można z niego korzystać do czasu rozpoczęcia prac

Wywłaszczenia i tory przez dom

Katarzyna Dobrońska zapewnia, że Program Dobrowolnych Nabyć jest bardzo korzystny i jest inną procedurą niż wywłaszczenie za odszkodowaniem. Dodaje, że z pewnością nie każdego przekonają do uczestnictwa w PND, ale chcą zminimalizować liczbę wywłaszczeń. 

Niedawno planiści CPK opublikowali mapy połączeń kolejowych do megalotniska. Jak informuje WP.pl, jednak z mieszanek terenów przeznaczonych pod inwestycję wyliczyła, że tory przetną 220 domów. Kobieta zapowiedziała kolejne protesty w tej sprawie. 

Więcej o: