Niektórzy Polacy mieli zarabiać mniej od 2023 roku. Ale prace właśnie wstrzymano. Przez Polski Ład

Niespełna miesiąc temu Ministerstwo Pracy skierowało do konsultacji społecznych projekt, który miał regulować kwestie składek od umów o dzieło. Ich pełnego wprowadzenia domaga się prezeska ZUS-u. Polski Ład zmienił jednak pierwotne plany rządu.

- Ja konsekwentnie upominam się o tę kwestię. Pytam, kiedy projekt będzie procedowany. - Tak Gertruda Uścińska, prezeska ZUS-u, zaledwie kilka dni temu odpowiedziała na pytanie o oskładkowanie umów zleceń. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, stwierdził jednak, że prace nad przepisami zostają zawieszone. 

- Dopóki kwestie związane z Polskim Ładem nie zostaną uporządkowane, prace legislacyjne dotyczące likwidacji zbiegów umów są wstrzymane - mówi cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną". 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kredyty, mieszkania, WIBOR. Co się stanie z rynkiem mieszkaniowym? [Q&A Gazeta.pl]

ZUS chce składek, przedsiębiorcy mają wątpliwości

O jaki zbieg chodzi? W tej chwili składki nie są odprowadzane od wszystkich umów zleceń. Obowiązują jedynie, gdy umowa cywilnoprawna jest dla podatnika jedynym tytułem do ubezpieczenia. Ale jeśli zleceniobiorca umów ma kilka - a oprócz tego etat - składek odprowadzać nie trzeba. Wówczas mówimy o zbiegu tytułów. 

Gertruda Uścińska na temat patrzy jednak z innej perspektywy. - Powstał raport, który pokazał, że ta kwestia dotyczy około miliona osób, w większości powyżej 40. roku życia, które płacą składkę od pierwszego zlecenia, najczęściej od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a de facto ich miesięczne dochody wynoszą średnio ok. 7 tys. zł. Zatem kwestia wcale nie dotyczy osób najmniej zarabiających. Bez zmian takie osoby nie będą mogły liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem.

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar TechnologiesTysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

Rząd chciał wrócić do pełnego oskładkowania zleceń. Zarobisz mniej

O tym, jak bardzo plany rządu zmienił Polski Ład, świadczy decyzja sprzed niespełna miesiąca. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało wówczas do konsultacji społecznych krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia na 2022 r.

Zmiany mogą wejść w życie już w przyszłym roku. I będą oznaczać niższe zarobki. W przypadku pensji 3 tys. zł brutto, wypłacanej w ramach umowy zlecenia, zamiast 2554 zł, dostanie na rękę tylko 2266 zł, czyli o prawie 300 zł mniej. ZUS mógłby dzięki zebrać od podatników nawet 4 mld zł. A ci zyskaliby w przyszłości wyższe emerytury. 

Przedsiębiorcy chcą wstrzymania

Pełnego oskładkowania umów nie chcą niektórzy właściciele firm. - Dla części firm oznaczałyby one też zwiększenie kosztów zatrudnienia. Na takie obciążenia wielu firm, szczególnie z branży gastronomicznej, turystycznej i eventowej, które mocno ucierpiały w wyniku epidemii, po prostu nie stać - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem dr Wojciech Nagel z BCC. 

Temat oskładkowania umów może jednak wrócić równolegle z pracami nad Polskim Ładem. 

UKonferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapinskiego w WarszawieInflacja. 'Należało powiedzieć 'szykujmy się', nie opowiadać bajki'

Więcej o: