Trzynasta emerytura już na stałe wpisała się do polskiego kalendarza. Rząd w ostatnich latach wypłacał również 14. emeryturę, której w tym roku miało nie być. Władze jednak zmieniły zdanie w tej kwestii.
Trzynasta emerytura w 2022 roku będzie wypłacana między kwietniem a majem. Jej wysokość jest równa minimalnej emeryturze. Rząd niedawno podał, że w tym roku emerytury wzrosną o 7 proc. Minimalna emerytura będzie tym samym wynosić 1 388,34 zł brutto.
Rząd zapowiedział również wypłatę 14. emerytury. Jeszcze niedawno rzecznik rządu informował, że świadczenie nie zostanie wypłacone. Czternastka nie znalazła się też w planach budżetowych. Piotr Müller podkreślał, że od początku czternastka miała być świadczeniem jednorazowym. Jarosław Kaczyński zapowiadał jednak trzy lata temu, że 14. emerytura zostanie z nami na stałe.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Po kilku miesiącach zamieszania rząd ostatecznie ogłosił, że 14. emerytura zostanie wypłacona również w 2022 roku. Tak jak w poprzednim roku, pieniądze trafią do emerytów późnym latem lub jesienią. Rząd zapowiedział również, że rozliczenie odbędzie się na podobnych zasadach, jak w zeszłym roku. Oznacza to uwzględnienie indywidualnej sytuacji emerytów i pomniejszenie wypłaty powyżej granicy (w zeszłym roku było to 2,9 tys. zł) zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". W 2021 roku zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzymała to świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln - w wysokości odpowiednio pomniejszonej.