13 emerytura 2022. Kiedy wypłata? Ile wyniesie dodatkowe świadczenie?

13. emerytura ponownie przysługuje emerytom. Jaka będzie wysokość świadczenia? Kiedy wypłacona zostanie trzynasta emerytura? Odpowiadamy.

Trzynasta emerytura już na stałe wpisała się do polskiego kalendarza. Rząd w ostatnich latach wypłacał również 14. emeryturę, której w tym roku miało nie być. Władze jednak zmieniły zdanie w tej kwestii. 

13. emerytura. Kiedy wypłata? Ile wyniesie?

Trzynasta emerytura w 2022 roku będzie wypłacana między kwietniem a majem. Jej wysokość jest równa minimalnej emeryturze. Rząd niedawno podał, że w tym roku emerytury wzrosną o 7 proc. Minimalna emerytura będzie tym samym wynosić 1 388,34 zł brutto

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

14. emerytura jednak będzie

Rząd zapowiedział również wypłatę 14. emerytury. Jeszcze niedawno rzecznik rządu informował, że świadczenie nie zostanie wypłacone. Czternastka nie znalazła się też w planach budżetowych. Piotr Müller podkreślał, że od początku czternastka miała być świadczeniem jednorazowym. Jarosław Kaczyński zapowiadał jednak trzy lata temu, że 14. emerytura zostanie z nami na stałe. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Po kilku miesiącach zamieszania rząd ostatecznie ogłosił, że 14. emerytura zostanie wypłacona również w 2022 roku. Tak jak w poprzednim roku, pieniądze trafią do emerytów późnym latem lub jesienią. Rząd zapowiedział również, że rozliczenie odbędzie się na podobnych zasadach, jak w zeszłym roku. Oznacza to uwzględnienie indywidualnej sytuacji emerytów i pomniejszenie wypłaty powyżej granicy (w zeszłym roku było to 2,9 tys. zł) zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". W 2021 roku zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzymała to świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln - w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Więcej o: