Via Carpatia. Jest umowa na budowę kolejnego odcinka szlaku. Inwestycja pochłonie 1,2 mld zł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica-Jawornik - jest to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia. Inwestycja pochłonie 1,2 mld zł brutto.

W ramach inwestycji ma powstać odcinek drogi ekspresowej o długości 11,6 km, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach wraz z pasem awaryjnym. Wybudowany zostanie węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów i Czudec oraz Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik. Powstanie również sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt - czytamy w komunikacie.

Droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. Wartość umowy to ponad 1,2 mld zł brutto.

Inwestycja ma zostać ukończona w 2026 roku. "Teren charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem"

Prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zostaną ukończone w ciągu 43 miesięcy od daty podpisania umowy, przy czym do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca). Ponadto wymaganiem inwestora jest złożenie wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w terminie 10 miesięcy od podpisania umowy (tzw. kamień milowy). Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2026 r. - wyjaśnia GDDKiA.

Jak podają drogowcy, odcinek drogi ekspresowej S19 Babica-Jawornik przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej, dlatego na etapie opracowania koncepcji programowej wykonano w szerokim zakresie rozpoznanie budowy geologicznej podłoża. "Teren charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym na ich dnie ciekiem wodnym. Prowadzenie prac geologicznych było więc bardzo dużym wyzwaniem i takim samym wyzwaniem dla wykonawcy będzie prowadzenie tu robót budowlanych" - czytamy w komunikacie.

Więcej informacji na temat polskich dróg przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Via Carpatia połączy Europę Północną i Południową

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim:

  • 75,7 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Zdziary, Rudnik nad Sanem - Rzeszów Południe),
  • 50,5 km - w realizacji (w budowie: Zdziary - Rudnik nad Sanem oraz w systemie Projektuj i buduj: Rzeszów Południe - Babica, Babica - Jawornik, Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla),
  • 42,3 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Lutcza - Domaradz i Dukla - Barwinek, na etapie realizacji Koncepcji programowej: Jawornik - Lutcza i Domaradz - Iskrzynia).
Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?
Więcej o: