Trzęsienie w Ministerstwie Finansów, jest kolejna dymisja. Nieoficjalnie: To zaufana osoba Morawieckiego

Renata Oszast, dyrektor generalna Ministerstwa Finansów, opuszcza resort - ustaliła nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza". Jej dymisja miała nastąpić w piątek, ale przełożono ją na poniedziałek, aby, jak podaje gazeta, nie łączyć jej odejścia z problemami, które wywołał Polski Ład.

Premier Mateusz Morawiecki odwołał już wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, który odpowiedzialny był za wprowadzenie nowych zasad podatkowych, a także Tadeusza Kościńskiego - szefa tego resortu. Według ustaleń "Gazety Wyborczej", w poniedziałek resort opuściła dyrektor generalna Renata Oszast.

Gazeta, powołując się na anonimowe źródło, podaje, że Oszat, "zaufany człowiek Mateusza Morawieckiego", miała odejść z Ministerstwa Finansów w piątek, 11 lutego, jednak ostatecznie dymisję przełożono na poniedziałek, aby nie kojarzyć jej z problemami związanymi z Polskim Ładem.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolejna dymisja za Polski Ład. Wiceminister finansów żegna się ze stanowiskiemKolejna dymisja za Polski Ład. Wiceminister finansów żegna się ze stanowiskiem

Polski Ład nawalił. "System podatkowy powinien być na tyle przejrzysty, żeby człowiek potrafił sobie go wyliczyć"

Odejście Tadeusza Kościńskiego z resortu finansów tłumaczył w piątkowej rozmowie z RMF FM Marek Suski, poseł PiS.

- Jeżeli chodzi o system podatkowy, to powinien on być na tyle przejrzysty, żeby człowiek potrafił sobie go wyliczyć. Między innymi właśnie dlatego jest dymisja ministra finansów - stwierdzi.

Polityk PiS przyznał też, że Polski Ład został wprowadzony tak, że "nawet Kancelaria Sejmu nie wiedziała, jak wyliczyć wynagrodzenia". - Minister poniósł odpowiedzialność, bo tak to nie powinno wyglądać - stwierdził Marek Suski. Wyjaśnił też, że premier Mateusz Morawiecki był zapewniany, że osoby zarabiające do 12,8 tys. zł brutto nie stracą. - A okazało się inaczej - podsumował Marek Suski.

Mateusz MorawieckiPonad połowa Polaków chce, by rząd zawiesił Polski Ład [SONDAŻ]

Kim jest Renata Oszast?

Renata Oszast to absolwentka Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu bankowości i finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Szkole Tłumaczy i Języków Obcych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od lutego 2008 r. jest związana z sektorem finansowym na stanowiskach kierowniczych. 12 lipca 2019 r. Renata Oszast została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów, a 29 sierpnia 2019 r. objęła stanowisko dyrektora generalnego resortu.

Zobacz wideo Czy Polski Ład wytrzyma zderzenie z rzeczywistością? Defratyka: Nie
Więcej o: