Trzęsienie w Ministerstwie Finansów, jest kolejna dymisja. Nieoficjalnie: To zaufana osoba Morawieckiego

Renata Oszast, dyrektor generalna Ministerstwa Finansów, opuszcza resort - ustaliła nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza". Jej dymisja miała nastąpić w piątek, ale przełożono ją na poniedziałek, aby, jak podaje gazeta, nie łączyć jej odejścia z problemami, które wywołał Polski Ład.

Premier Mateusz Morawiecki odwołał już wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, który odpowiedzialny był za wprowadzenie nowych zasad podatkowych, a także Tadeusza Kościńskiego - szefa tego resortu. Według ustaleń "Gazety Wyborczej", w poniedziałek resort opuściła dyrektor generalna Renata Oszast.

Gazeta, powołując się na anonimowe źródło, podaje, że Oszat, "zaufany człowiek Mateusza Morawieckiego", miała odejść z Ministerstwa Finansów w piątek, 11 lutego, jednak ostatecznie dymisję przełożono na poniedziałek, aby nie kojarzyć jej z problemami związanymi z Polskim Ładem.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład nawalił. "System podatkowy powinien być na tyle przejrzysty, żeby człowiek potrafił sobie go wyliczyć"

Odejście Tadeusza Kościńskiego z resortu finansów tłumaczył w piątkowej rozmowie z RMF FM Marek Suski, poseł PiS.

- Jeżeli chodzi o system podatkowy, to powinien on być na tyle przejrzysty, żeby człowiek potrafił sobie go wyliczyć. Między innymi właśnie dlatego jest dymisja ministra finansów - stwierdzi.

Polityk PiS przyznał też, że Polski Ład został wprowadzony tak, że "nawet Kancelaria Sejmu nie wiedziała, jak wyliczyć wynagrodzenia". - Minister poniósł odpowiedzialność, bo tak to nie powinno wyglądać - stwierdził Marek Suski. Wyjaśnił też, że premier Mateusz Morawiecki był zapewniany, że osoby zarabiające do 12,8 tys. zł brutto nie stracą. - A okazało się inaczej - podsumował Marek Suski.

Kim jest Renata Oszast?

Renata Oszast to absolwentka Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu bankowości i finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Szkole Tłumaczy i Języków Obcych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od lutego 2008 r. jest związana z sektorem finansowym na stanowiskach kierowniczych. 12 lipca 2019 r. Renata Oszast została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów, a 29 sierpnia 2019 r. objęła stanowisko dyrektora generalnego resortu.

Zobacz wideo Czy Polski Ład wytrzyma zderzenie z rzeczywistością? Defratyka: Nie
Więcej o: