Wielka Brytania. Ceny benzyny i oleju napędowego najwyższe w historii. "Będą kolejne rekordy"

Średnia ceny benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii przekroczyła w ubiegłym tygodniu barierę 148 pensów za litr, a za olej napędowy trzeba było płacić średnio ponad 151 pensów za litr. Ceny paliw w kraju są obecnie najwyższe w historii, ale analitycy nie wykluczają, że wkrótce mogą być jeszcze wyższe.

Dotychczasowy rekord ceny benzyny bezołowiowej wynosił 147,72 pensa za litr i został ustanowiony w 21 listopada 2021 r. W niedzielę średnia cena bezołowiowej wyniosła dokładnie 148,02 pensa za litr.

Natomiast w przypadku oleju napędowego, średnia cena za litr osiągnęła w czwartek 151,57 pensa - to o 0,47 pensa więcej niż poprzedni rekord, który również pochodzi z listopada.

Więcej informacji o cenach paliw przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielka Brytania będzie mieć jeszcze wyższe ceny paliw? "Nowe rekordy mogą padać codziennie"

Według ekspertów z Road Assistance Company (RAC), kierowcy powinni przygotować się na jeszcze wyższe ceny, a nowe rekordy mogą padać nawet codziennie. "Przy cenie ropy naftowej balansującej na krawędzi 100 dolarów za baryłkę i detalistach chcących szybko przenieść wzrost cen hurtowych na koszty paliwa, w najbliższych tygodniach nowe rekordy mogą padać codziennie" - ostrzegł w komunikacie Simon Williams, rzecznik RAC.

"Kryzys związany z kosztami życia wszedł na kolejny poziom, zaciskając wydatki rodzin w czasie, gdy zwiększa się presja z powodu nadchodzących podwyżek cen energii i podwyżek podatków" - powiedział Luke Bosdet z klubu automobilnego AA, cytowany przez "The Guardian".

Wielka Brytania. Inflacja najwyższa od trzech dekad. A będzie jeszcze wyższa

Wielka Brytania zmaga się z najwyższą od 30 lat inflacją. W grudniu 2021 r. roczna stopa wzrostu cen poszła w górę do 5,4 proc. Dane za styczeń zostaną opublikowane przez tamtejszy urząd statystyczny w środę. Bank Anglii prognozuje, że inflacja wciąż będzie rosła i w nadchodzących miesiącach może zbliżyć się do 6 proc., a w kwietniu może nawet przekroczyć poziom 7 proc.

Zobacz wideo Świat ma teraz problem nie tylko z cenami energii. Drożeje niemal wszystko
Więcej o: