Dotychczasowy rekord ceny benzyny bezołowiowej wynosił 147,72 pensa za litr i został ustanowiony w 21 listopada 2021 r. W niedzielę średnia cena bezołowiowej wyniosła dokładnie 148,02 pensa za litr.
Natomiast w przypadku oleju napędowego, średnia cena za litr osiągnęła w czwartek 151,57 pensa - to o 0,47 pensa więcej niż poprzedni rekord, który również pochodzi z listopada.
Więcej informacji o cenach paliw przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według ekspertów z Road Assistance Company (RAC), kierowcy powinni przygotować się na jeszcze wyższe ceny, a nowe rekordy mogą padać nawet codziennie. "Przy cenie ropy naftowej balansującej na krawędzi 100 dolarów za baryłkę i detalistach chcących szybko przenieść wzrost cen hurtowych na koszty paliwa, w najbliższych tygodniach nowe rekordy mogą padać codziennie" - ostrzegł w komunikacie Simon Williams, rzecznik RAC.
"Kryzys związany z kosztami życia wszedł na kolejny poziom, zaciskając wydatki rodzin w czasie, gdy zwiększa się presja z powodu nadchodzących podwyżek cen energii i podwyżek podatków" - powiedział Luke Bosdet z klubu automobilnego AA, cytowany przez "The Guardian".
Wielka Brytania zmaga się z najwyższą od 30 lat inflacją. W grudniu 2021 r. roczna stopa wzrostu cen poszła w górę do 5,4 proc. Dane za styczeń zostaną opublikowane przez tamtejszy urząd statystyczny w środę. Bank Anglii prognozuje, że inflacja wciąż będzie rosła i w nadchodzących miesiącach może zbliżyć się do 6 proc., a w kwietniu może nawet przekroczyć poziom 7 proc.