Emerytura Jarosława Kaczyńskiego - 500 plus po waloryzacji. Większość emerytów może tylko pomarzyć

Jarosław Kaczyński, który mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal jest posłem i szefem PiS, może liczyć na sporą emeryturę. Dodatkowo w marcu jego świadczenie wzrośnie, dzięki corocznej waloryzacji. Jaką emeryturę ma Jarosław Kaczyński?

Dziennikarze "Super Expressu" obliczyli, na jak wysoką emeryturę może liczyć Jarosław Kaczyński. Jak zauważają, nawet gdyby prezes PiS postanowił pożegnać się z polityką, to nie powinien narzekać na skromne życie. Z oświadczenia polityka z 30 kwietnia 2021 roku wynika, że otrzymał on 85 790 złotych emerytury z ZUS.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego - ile wynosi? Po waloryzacji może wzrosnąć o ponad 500 zł

Z tego wynika, że w 2020 roku miesięczne świadczenie prezesa PiS wyniosło 7 150 złotych miesięcznie. Polityk emerytem został dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego, dzięki czemu zwiększył swój kapitał w ZUS. Ponadto wstrzymał pobieranie świadczenia do lipca, przez co było one naliczane na korzystniejszych zasadach (bez tzw. "czerwcowej pułapki"

Taka kwota nie sprawiła jednak, że Jarosław Kaczyński zrezygnował z pracy. W 2020 roku Jarosław Kaczyński otrzymał 100 tysięcy złotych, które pochodzą z diet i dodatków poselskich (ponad 8 tys. zł miesięcznie). Od października 2020 roku zarobił też dodatkowo 42,5 tys. złotych - za przyjęcie stanowiska wicepremiera. Łącznie daje to pensję w wysokości ponad 14 tys. złotych. Zarobki te na pewno nie będą bez wpływu na kolejne świadczenia - dlaczego?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Jarosław Kaczyński i Mateusz MorawieckiDali emerytom, górnikom i mundurowym. W kolejce po podwyżki stoją inni

Każdy dorabiający i płacący składki emeryt może raz w roku wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury, co mogło dać Kaczyńskiemu około 200 złotych więcej miesięcznie do świadczenia. Z obliczeń "SE" wynika więc, że w 2021 roku prezes PiS mógł liczyć na świadczenie w wysokości 7 350 złotych.

Jaka będzie emerytura Jarosława Kaczyńskiego po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jak zauważa "SE", prezes PiS nie może skorzystać z emerytury bez podatku, ale skorzysta na waloryzacji - podobnie jak inni świadczeniobiorcy. Jeśli waloryzacja wyniesie 7 proc., jak zapewniał Mateusz Morawiecki, to najniższa emerytura wzrośnie o 87,56 złotych. Nowa emerytura Jarosława Kaczyńskiego po waloryzacji w marcu może natomiast wzrosnąć o około 514 złotych - do kwoty 7 864 złotych.  

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Najniższa emerytura 2022 netto - ile wyniesie? Wzrost o 87 złotych

Więcej o: