Zwrot podatku 2022. Jak długo się czeka na pieniądze? Od czego to zależy?

Zeznanie podatkowe podatnicy muszą złożyć do 2 maja. Warto jednak zrobić to wcześniej, by przyspieszyć zwrot podatku na konto. Jak długo trzeba czekać na pieniądze i od czego jest to zależne? Odpowiadamy.

Zwrot podatku dostajemy w sytuacji, kiedy wpłacili do urzędu skarbowego wyższy podatek, niż byliśmy zobowiązani. W takim wypadku skarbówka zwraca nam tę nadpłatę.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W 2022 r., tak samo jak przed rok wcześniej, rozliczeniem PIT-37, PIT-38, PIT-28 i PIT-36 podatników, którzy nie uzyskali dochodów z działalności gospodarczej, zajęły się skarbówki. Podatnicy mogą oczywiście wprowadzić zmiany do formularza, uzupełniając go o ulgi podatkowe. Rozliczenia sporządzone przez skarbówki trafiły do serwisu e-Urząd Skarbowy 15 lutego.

PieniądzeUlgi podatkowe PIT. Jak szybciej dostać zwrot podatku? Ministerstwo wyjaśnia

Jak długo czeka się na zwrot podatku? Kto dostanie go najszybciej?

Ile trzeba czekać, aż zwrot podatku pojawi się na koncie? Czas zwrotu dla podatników z PIT-37, PIT-36 lub PIT-38 zależy od tego, jak szybko i w jakiej formie złożyli zeznanie podatkowe. Osoby, które wysłały deklarację za 2021 r. przez internet - za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego, pieniądze otrzymają w ciągu 45 dni, natomiast te, które rozliczały się tradycyjnie, czyli złożyły papierowy formularz - w ciągu trzech miesięcy.

Na najszybszy zwrot nadpłaty mogą liczyć posiadacze karty dużej rodziny. W ich przypadku maksymalny czas, w którym dostaną pieniądze, to 30 dni od momentu złożenia zeznania.

Zobacz wideo Rozmowa rekrutacyjna. Jakie są oczekiwaniach na rynku pracy?

Kto najdłużej zaczeka na zwrot podatku?

Podatnicy, którzy nie złożą deklaracji samodzielne, a które automatycznie rozliczy usługa Twój e-PIT, zwrot dostaną w ciągu trzech miesięcy liczonych od 2 maja. W najgorszym wypadku pieniądze trafią na ich konta 3 sierpnia br.

Zwrot podatku z zeznania PIT-28 trzeba złożyć do 28 lutego. Jeśli wyślemy ją drogą elektroniczną, to zwrot dostaniemy w ciągu 45 dni, a jeśli wybierzemy wersję papierową - to trzy miesiące.

Praca (zdjęcie ilustracyjne)Urlop z powodu "siły wyższej" trafił do konsultacji. Nowelizacja kodeksu pracy

Więcej o: