13. emerytura 2022 - ZUS podał datę wypłaty dodatkowego świadczenia. Jak wysokie będą trzynastki?

Prezeska ZUS Gertruda Uścińska poinformowała, w jakiej kwocie wypłacone zostaną 13. emerytury oraz kiedy ruszą wypłaty dodatkowego świadczenia. Warto dodać, że emerytura ta będzie już wyższa o 7-proc. wskaźnik waloryzacji.

Prezeska ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP wyjaśniła, jakie zmiany czekają emerytur po marcowej waloryzacji świadczeń. Jak zaznaczyła, emeryci i renciści nie muszą składać wniosków o przeliczenie świadczenia, ponieważ odbywa się ono co roku automatycznie. 

Zobacz wideo Rozmowa o pracy - oczekiwania

- Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej, niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki - powiedziała prezeska ZUS. Informacja o wysokości waloryzacji będzie dostępna także na koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

13. emerytura zostanie wypłacona w kwietniu - ile wyniesie dodatkowe świadczenie?

ZUS przygotowuje się już także do wypłaty tak zwanych "trzynastek". W 2022 roku wyniosą one 1 338,44 zł brutto, czyli 1 217,98 zł na rękę. Dodatkowa, 13. emerytura będzie wypłacana osobom, które na stan do 31 marca będą miały prawo do wypłaty świadczeń. W związku z tym trzynaste świadczenia zostaną wypłacone razem z emeryturami i rentami w kwietniu

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Tak, jak w ubiegłym roku, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające: emerytury,

  • renty,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające,
  • świadczenia przedemerytalne,
  • zasiłki przedemerytalne,
  • świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Najniższa emerytura 2022 - jak się zmieni po waloryzacji?

Jak pisaliśmy wcześniej, według danych opublikowanych przez Kancelarię Premiera, po waloryzacji najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty rodzinna i socjalna wyniosą 1 338,44 zł. Średnia emerytura ma wynieść 2 868,70 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1 003,83 zł. 

Więcej o: