14. emerytura - kiedy zostanie wypłacona? Kto ją otrzyma? Stanisław Szwed odpowiada

Ile wyniesie 14. emerytura w 2022 roku? Kiedy zostanie wypłacona? - Na dzisiaj zakładamy, że przygotujemy projekt, który będzie odpowiadał ustawie, która była w ubiegłym roku - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz wideo Czy Polski Ład wytrzyma zderzenie z rzeczywistością? Defratyka: Nie

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed był gościem portalu wpolsce.pl. Polityk zdradził nieco szczegółów na temat tegorocznej 14. emerytury.

"Czternastki" także i w 2022 roku. Morawiecki: Poprawa jakości życia emerytów priorytetem

Mimo zapewnień, że 14. emerytura jest tylko jednorazowym świadczeniem wypłacanym wyłącznie w 2021 roku, premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w tym roku emeryci także otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe. - Szanowni państwo, drodzy seniorzy. Przede wszystkim: poprawa jakości waszego życia jest dla nas absolutnym, najważniejszym priorytetem - mówił 11 lutego. Przypominamy, że zdaniem portalu money.pl wypłata 14. emerytury ma być finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Więcej informacji na temat świadczeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki Dali emerytom, górnikom i mundurowym. W kolejce po podwyżki stoją inni

14. emerytura 2022 - kiedy wypłata? Stanisław Szwed wyjaśnia

Stanisław Szwed udzielił wywiadu portalowi wpolsce.pl, w którym przedstawił najważniejsze informacje na temat tegorocznych "czternastek". Wiceminister podkreślił jednak, że są to zaledwie założenia, ponieważ jak na razie brak jeszcze odpowiedniego projektu ustawy. Zasady dotyczące przyznawania tego świadczenia miałyby być jednak takie same, jak w przypadku tych 13. emerytur i również tyle samo wynosić - 1338,44 zł, czyli tyle, ile od 1 kwietnia wyniesie najniższa emerytura.

- Na dzisiaj zakładamy, że przygotujemy projekt, który będzie odpowiadał ustawie, która była w ubiegłym roku. Wtedy kwota była na poziomie 2900 zł, czyli do tej kwoty wszyscy otrzymywali 14. emeryturę w wysokości najniższej emerytury - to było ponad osiem milionów uprawnionych [osób - red.] - powiedział, dodając, że zakładane jest także wprowadzenie mechanizmu "złotówka za złotówkę". - Jeżeli przekroczyłeś tę kwotę 2900 o złotówkę, to o złotówkę masz pomniejszoną wysokość najniższej emerytury - wyjaśnił. 

"Czternastka", według słów wiceministra, będzie wypłacana z urzędu, a więc by ją otrzymać, nie będzie trzeba składać żadnego wniosku. W rozmowie z Polskim Radiem polityk wyjaśnił natomiast, że świadczenie ma zostać wypłacone razem z listopadowo-grudniową emeryturą.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Nieoficjalnie: Emerytury wzrosną bardziej, niż zakładano. Ponad 150 zł

Więcej o: