13. emerytura 2022 tuż, tuż. Ile wyniesie świadczenie? Kiedy wypłata? Rzecznik ZUS odpowiada

Już wkrótce, zgodnie z waloryzacją, wzrosną emerytury i renty. Już w marcu do emerytów i rencistów trafią wyższe świadczenia. Na kontach i przekazach pojawi się niedługo także 13. emerytura. Ile wyniesie w 2022 roku? Rzecznik ZUS wyjaśnia.

Od 1 marca zgodnie z tegoroczną waloryzacją emerytury i renty wzrosną o 7 procent. Jak wyjaśnia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego tego roku.

W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Minimalna emerytura 2022. Ile dostaną emeryci?

Minimalna emerytura od 1 marca wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej, niż dotychczas. Rzecznik ZUS zaznaczył, że w sprawie waloryzacji nie trzeba składać żadnych wniosków, gdyż odbywa się ona automatycznie.

Poinformował, że wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się w kwietniu. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS - zaznaczył Paweł Żebrowski.

Zobacz wideo Rozmowa o pracy - oczekiwania

Nowe zasady czekają na dorabiających emerytów oraz rencistów. Od 1 marca zmianom ulegają limity przychodów, których przekroczenie będzie wiązało się dla seniora z zawieszeniem, a nawet utratą świadczenia. Więcej na ten temat w poniższym tekście:

13. emerytura 2022. Kiedy ZUS wypłaci trzynastki? Ile wyniesie świadczenie?

Rzecznik ZUS podkreślił, że Zakład przygotowuje się też do wypłaty "trzynastek". W tym roku wyniosą one 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 złotych "na rękę". To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Paweł Żebrowski wyjaśnił, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona wraz ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. Oznacza to, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia oraz "trzynastki".

Więcej o: