Dwie nowe kandydatki na szefowe Ministerstwa Finansów. Kto zrobi porządek po Polskim Ładzie?

Pojawiły się nowe doniesienia w sprawie możliwych kandydatów na stanowisko ministra finansów. Rząd planuje postawić na czele resortu kobietę i nieoficjalnie ma kolejne dwie kandydatki na tę funkcję.

- Niestety nie jest łatwo znaleźć kogoś, kto chciałby posprzątać bałagan z Polskim Ładem, a jednocześnie uzyskał akceptację polityczną kierownictwa PiS i był człowiekiem, który zapewni, że Ministerstwo Finansów pozostanie w strefie wpływów premiera - przekazał businessinsider.com.pl informator z kręgów rządowych. Według ustaleń portalu na czele Ministerstwa Finansów ma stanąć kobieta, jednak rozmówca businessinsider.com.pl podkreśla, że jeśli nie uda się znaleźć na to stanowisko odpowiedniej kandydatki "to nikt nie będzie trwał przy tym założeniu".

Zobacz wideo Szymon Hołownia komentuje zamieszanie wokół Polskiego Ładu

Marlena Maląg i prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka kandydatkami na ministerkę finansów

Wśród kandydatek na stanowisko szefowej resortu finansów pojawiła się prezeska BGK Beata Daszyńska-Muzyczka oraz ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Informator portalu podkreśla, że żadna z pań nie otrzymała na razie oficjalnej propozycji. - Raczej najpierw byłoby sondowanie dotyczące chęci objęcia stanowiska, żeby w mediach nie było kolejnego przypadku odmowy premierowi - podkreśla źródło portalu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Wcześniej na czele Ministerstwa Finansów miała stanąć prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, jednak nie przyjęła propozycji. - Nikt o zdrowych zmysłach nie chce wchodzić do tego resortu. Walka frakcji, skrajne upolitycznienie i brak samodzielności. Widziałem, co tam się dzieje. Nie polecam - przekazała money.pl jedna z osób współpracująca z Uścińską.

Dymisja ministra finansów Tadeusza Kościńskiego 

7 lutego premier Mateusz Morawiecki otrzymał rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów. Po przyjęciu dymisji przez prezydenta Andrzeja Dudę premier tymczasowo pełnił obowiązki ministra finansów do czasu powołania nowej osoby na to stanowisko. 10 lutego prezydent przyjął dymisję Kościńskiego. A 11 lutego premier podjął decyzję o zdymisjonowaniu Jana Sarnowskiego wiceszefa resortu finansów, który był jedną z osób odpowiadających za podatkową część Polskiego Ładu.

- Co do dalszych zmian kadrowych, będziemy informować na bieżąco. Na razie nie ma decyzji co do konkretnej osoby, która zastąpi zdymisjonowanego wiceministra - skomentował zdymisjonowanie Sarnowskiego w Polskim Radiu Piotr Müller.

Więcej o: