Polski Ład. Ważny termin dla przedsiębiorców. 21 lutego ostatnim dniem na zmianę formy opodatkowania

Ministerstwo Finansów przekazało ważną informację dla przedsiębiorców. W związku z wejściem w życie Polskie Ładu, należy wybrać formę opodatkowania swojej działalności. To ważne, ponieważ będzie ona miała wpływ na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość.

Decyzję o przejściu na inną formę opodatkowania mogą podjąć przedsiębiorcy, którzy w styczniu osiągnęli przychód z działalności gospodarczej. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że zmiana formy opodatkowania będzie możliwa tylko do poniedziałku 21 lutego.

Zobacz wideo Szymon Hołownia komentuje zamieszanie wokół Polskiego Ładu

Do Ministerstwa Finansów dotarły głosy o odroczeniu terminu. Resort nie jest skłonny, aby to zrobić 

Początkowo termin wyboru formy opodatkowania działalności był wyznaczony na 20 lutego. Resort zwrócił jednak uwagę, że 20 lutego przypada w niedzielę, dlatego zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, termin uległ przesunięciu na kolejny dzień roboczy, czyli poniedziałek 21 lutego. Do Ministerstwa Finansów dotarły jednak prośby o odroczenie tej daty, do czego raczej nie dojdzie. 

"Do Ministerstwa Finansów docierają także głosy o tym, że ewentualna zmiana zastosowanej w tym roku formy opodatkowania powinna nastąpić dopiero po wejściu w życie wszystkich zmian Polskiego Ładu, które będą miały wpływ na rozliczenie podatku PIT za 2022 r. Można też spotkać się z opiniami o tym, aby w tym roku nie wprowadzać już żadnych zmian, gdyż dezorientuje to przedsiębiorców oraz obsługujące ich biura rachunkowe czy księgowych. Ministerstwo Finansów z uwagą analizuje wszystkie te głosy, stanowiska i komentarze" - czytamy na stronie resortu.

Mimo to ministerstwo nie zamierza przedłużyć terminu. Dlaczego? Jak napisano na jego stronie, nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej. "Przedsiębiorcy musieliby przecież wiedzieć, jak prawidłowo postępować w okresie od początku roku do odroczonego terminu, np. w zakresie rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej, dokonywania wpłat zaliczek na podatek bądź ryczałtu w trakcie roku, a wreszcie składek zdrowotnych. Takie regulacje wymagają normy ustawowej" - wyjaśnia resort. 

Ulga za wydatki na cele mieszkaniowe (zdjęcie ilustracyjne)PIT. Ulga na sprzęt AGD i meble. Jak ją otrzymać?

Dlaczego wybór formy opodatkowania działalności jest ważny?

Począwszy od 2022 r. stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma bezpośredni wpływ na płaconą przez nich składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń. Decyzję o wyborze przez siebie formy opodatkowania należy zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym. Podatnik powinien najpierw wypełnić formularz CEIDG-1. Może to zrobić przez internet lub w urzędzie miasta czy gminy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Flaga Chin podczas zimowych igrzysk olimpijskich w PekinieChiny "doradzają" Ukrainie: Porozumienia mińskie są jedynym wyjściem

Więcej o: