Ważny dzień dla przedsiębiorców. 21 lutego to ostatni moment na zmianę formy opodatkowania

Przedsiębiorcy do dziś (poniedziałek 21 lutego) muszą zadeklarować, jak w tym roku będą się rozliczali z Urzędem Skarbowym. Właściciele firm, które osiągnęły przychód z działalności gospodarczej w styczniu, mieli czas do 20 lutego. Ponieważ jednak była to niedziela, ostateczny termin upływa dziś.

Przedsiębiorcy muszą wybrać, czy korzystniejsze będzie dla nich rozliczanie się według skali podatkowej, płacenie ryczałtu od ewidencjonowanych przychodów, czy zastosowanie podatku liniowego.

Decyzja jest istotna, gdyż wpływa na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT, oraz na ich wysokość. Począwszy od tego roku, stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma też bezpośredni wpływ na płaconą przez nich składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń.

Zobacz wideo Rozmowa o pracy - oczekiwania

Przedsiębiorcy chcą więcej czasu na decyzje

Znaczna część przedsiębiorców domagała się odroczenia terminu i umożliwienia podjęcia decyzji po ogłoszeniu ewentualnej nowelizacji Polskiego Ładu. W Ministerstwie Finansów trwają bowiem prace nad wdrożeniem zmian, zapowiedzianych w styczniu przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Na stronie ministerstwa umieszczono informację, że resort "z uwagą analizuje wszystkie te głosy, stanowiska i komentarze. Jednak odroczenie rozporządzeniem samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia, dotyczącego formy opodatkowania, byłoby niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej".

Ministerstwo zapewnia jednak, że "przy procedowaniu zmian w Polskim Ładzie, jeżeli będą miały one wpływ na rozliczenie podatku PIT za 2022 r., zostaną także opracowane rozwiązania adresowane do przedsiębiorców, tak aby mogli skorzystać ze wszystkich pozytywnych zmian, bez względu na wybraną już wcześniej formę opodatkowania".

Więcej o: