Emerytury w przyszłym roku wzrosną jeszcze bardziej? Były minister finansów o waloryzacji przed wyborami

Tadeusz Kościński, były już minister finansów, skomentował plany rządu dotyczące 14. emerytury oraz waloryzacji. Zdaniem polityka związanego z PiS seniorzy mogą liczyć na wyraźny wzrost świadczenia nie tylko w tym roku.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 11 lutego, że emeryci i renciści w tym roku mogą liczyć na wyjątkowo wysoki wzrost uposażeń. Wskaźnik waloryzacji będzie bowiem wyższy, niż zakładano. 

- Zwiększymy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, dzięki czemu świadczenia emerytalne wzrosną o 7 procent - zapowiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 11 lutego. Zgodnie z deklaracją wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2022 r. wyniesie 107 proc.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (21.02)

Waloryzacja emerytur wyniesie 7 proc.? Były minister finansów mówi o przyszłym roku

Do kwestii odniósł się Tadeusz Kościński, były minister finansów. Potwierdził, że waloryzacja w marcu wyniesie zapewne 7 proc. Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym roku, który - warto przypomnieć - jest rokiem wyborczym, świadczenia mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.

Dużo, ale to jeszcze nie tak dużo, jak pewnie będzie w 2023 r.

- stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Potwierdził tym samym, że jeszcze w tym roku minimalna emerytura wyniesie 1200 zł. 

Jakie ulgi dla seniorów przysługują w 2022 roku? Jest ich kilka a pośród nich ulga dla pracujących emerytówZUS - ponowne przeliczenie emerytury. Kto może złożyć wniosek?

14. emerytury jednak będą wypłacone. Były szef resortu finansów komentuje

Tadeusz Kościński odniósł się też do obietnicy wypłacenia w tym roku 14. emerytury. Do tej pory sam sugerował bowiem, że seniorzy na dodatkowe pieniądze nie mają co liczyć. 

Środki dla seniorów pochodzić mają z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Wydatki z niego nie są ujmowane w rozliczeniu deficytu budżetowego. - Inflacja jest skutkiem pandemii, więc nie widzę tu jakichś sprzeczności logicznych, aby akurat wykorzystać ten fundusz do wsparcia osób bardziej pokrzywdzonych przez recesję, a następnie inflację - skomentował Kościński. 

Konieczność wypłacania środków komentował wcześniej premier Mateusz Morawiecki. - Szanowni państwo. Drodzy seniorzy - przede wszystkim - poprawa jakości waszego życia jest dla nas absolutnym, najważniejszym priorytetem. To nasze mamy, nasi ojcowie, nasi dziadkowie, nasze babcie, które poświęcały wszystko, swoje życie w bardzo trudnych czasach, czasach powojennych, potem w czasach PRL-owskich, a potem w pierwszych latach transformacji - mówił. - W tym roku jesienią lub późnym latem emeryci otrzymają 14. emerytury - zapewnił premier. 

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Posłuchaj podcastu Odc. 15: Fancy Bears wywołały burzę w polskim internecie. Czym jest NFT?
Więcej o: