TVP znów dostanie prawie 2 mld zł. KRRiT podzieliła rekompensatę dla mediów publicznych

1,75 mld zł dostanie TVP z rekompensaty dla mediów publicznych za wpływy abonamentowe. KRRiT zdecydowała, że już po raz kolejny telewizja państwowa dostanie niemal całość tego dofinansowania. Tegoroczna kwota jest wyższa od tej z zeszłego roku o 40 mln złotych.

Na początku lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową, która uwzględnia m.in. rekompensatę z tytułu utraconych wpływów z opłat abonamentowych. Dopłata dla mediów publicznych wyniesie 1,995 mld zł. Jak dowiedział się portal wirutalnemedia.pl, 1,75 dla zł trafi do TVP. 

Zobacz wideo ROZMOWA O PRACY | Odcinek 02 | STUDIA

TVP znowu z olbrzymim dofinansowaniem

Uchwała KRRiT o podziale środków z rekompensaty trafiła już do podpisu ministra finansów - przekazała rzeczniczka prasowa Rady, Teresa Brykczyńska. Najwięcej pieniędzy z tego tytułu otrzyma TVP, które będzie mogło rozdysponować 1,75 mld zł. To prawie 40 mln zł więcej niż przed rokiem. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Do Polskiego Radia trafi 130 mln zł, a 115 mln zł dostaną regionalne rozgłośnie. Wirtualnemedia.pl dowiedziało się również, że Polskie Radio rozważa wniosek o reasumpcję głosowania nad podziałem środków. 

Coraz mniej osób płaci abonament RTV

Abonament RTV to opłata dla posiadaczy radioodbiorników oraz telewizorów. Rząd przewiduje szeroką listę wyłączeń od płacenia abonamentu, ale wiele osób zobowiązanych do wnoszenie opłaty, nie reguluje jej. I liczba ta ciągle rośnie.

W zeszłorocznych raporcie KRRiT za 2020 rok liczba osób, które opłacają abonament RTV spadła aż o 111 tys. osób, czyli niemal 1/7 wszystkich płacących. 

KRRiT podaje, że na 13,5 mln gospodarstw domowych, aż 96,4 proc. posiada odbiorniki telewizyjne. To nie przekłada się jednak na wpływy abonamentowe, ponieważ zarejestrowana jest mniej niż połowa z nich (47,46 proc.), tj. 6,44 mln. Ponadto ponad 60 proc. z tych zarejestrowanych odbiorników stanowią urządzenia osób zwolnionych z opłat. KRRiT wylicza, że z pozostałych 2,5 mln obywateli i instytucji, które powinny wnosić opłaty abonamentowe, robi to zaledwie 27 proc., czyli nieco ponad 680 tys. podmiotów. Jeszcze trzy lata temu był to niemal milion.

Ponadto przybyło kolejne 98 tys. obywateli zwolnionych z opłaty. Łącznie abonamentu RTV nie musi opłacać w Polsce 3,9 mln osób. 

Więcej o: