Jakie sankcje na Rosję nałoży Zachód? USA wykonały już pierwszy ruch

Prezydent Władimir Putin wykonał kolejny krok. Uznał niepodległość tzw. republik (Donieckiej i Ługańskiej) i zalecił wejście rosyjskich wojsk do Ukrainy. Unia Europejska przygotowała pakiet sankcji, podobnie USA. Stany Zjednoczone wdrożyły już pierwsze z nich.

Zachód potępił uznanie przez Rosję samozwańczych "republik" na wschodzie Ukrainy i wysłanie tam rosyjskich wojsk. Część polityków zapowiada rychłe wprowadzenie sankcji wobec Rosji, choć szczegóły nie są na razie jasne.

Po wystąpieniu poniedziałkowym wystąpieniu prezydenta Rosji i podpisaniu przez niego dekretu o uznaniu niepodległości, leżących na terenie Ukrainy, tzw. republik (Ługańskiej i Donieckiej), Biały Dom zapowiedział wprowadzenie pierwszych sankcji. Krótko później prezydent Joe Biden podpisał decyzję o zakazie jakiejkolwiek współpracy gospodarczej z samozwańczymi republikami. Amerykańska administracja twierdzi, że surowe sankcje wobec Rosji, które zapowiadano wcześniej, wciąż czekają na wprowadzenie.

Zobacz wideo ROZMOWA O PRACY | Odcinek 02 | STUDIA

Jakie sankcje planuje Unia Europejska?

Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej potępili Władimira Putina za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik na terenie Ukrainy. Charles Michel i Ursula von der Leyen opublikowali wspólne oświadczenie w tej sprawie, zapowiadając sankcje.

Ten krok jest rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa i porozumień mińskich. Unia zareaguje nałożeniem sankcji na osoby, które były zaangażowane w to nielegalne działanie

- brzmi oświadczenie przewodniczących unijnych instytucji.

W niedzielę wieczorem von der Leyen w niemieckiej telewizji ARD przybliżyła elementy pakietu sankcji, jakie Unia przygotowała wcześniej w razie agresji Rosji na Ukrainę - podaje Rueters.

Rosja byłaby w zasadzie odcięta od międzynarodowych rynków finansowych

- powiedziała Ursula von der Leyen. Sankcje miałyby zostać nałożone na "wszystkie produkowane przez nas towary, których Rosja pilnie potrzebuje, aby modernizować i dywersyfikować swoją gospodarkę i jednocześnie w tych obszarach, w których mamy globalną dominację i nie można ich zastąpić" - dodała.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Unijne sankcje z roku 2014 ograniczyły dostęp do zachodnich rynków kapitałowych dla pięciu rosyjskich banków państwowych oraz dla Rosnieftu, Gazprom-Nieftu, Transnieftu i kilku firm zbrojeniowych. Na stole leży wariant radykalnego zaostrzenia takich restrykcji wobec rosyjskich banków państwowych oraz większych banków prywatnych w Rosji, jak również wobec państwowego funduszu majątkowego RDIF. Możliwy jest też zakaz obrotu rosyjskimi obligacjami rządowymi na rynkach w Londynie, USA i UE" - dodaje Deutsche Welle.

Szefowa KE podkreśliła, że sankcje będą wprowadzane konsekwentnie, ale jednocześnie Rosja otrzyma szansę na powrót do dyplomacji.

Jakich sankcji można się jeszcze spodziewać?

Rosja nie zostanie odłączona od międzynarodowego systemu komunikacji międzybankowej SWIFT. Równie bolesne byłoby jednak ograniczenie dostępu do transakcji dolarowych - pisze DW. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że uniemożliwi rosyjskim firmom handel z użyciem amerykańskiej oraz brytyjskiej waluty. 

Mało prawdopodobne są sankcje na sektor energetyczny. Jednocześnie jednak Zachód może wywierać presję przez Nord Stream 2. Niemcy są gotowi ponieść skutki zablokowania gazociągu - zapowiedziała niemiecka szefowa dyplomacji Annalena Baerbock podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w ostatni weekend.

Możliwe są jeszcze ograniczenia w dostawie półprzewodników, które sygnalizowali Amerykanie. 

Więcej o: