CBA zatrzymało pełniącą obowiązki warszawskiej delegatury NIK. W sprawie pada nazwisko Mariana Banasia

Pełniąca obowiązki szefowej warszawskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli została zatrzymana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według przedstawicieli biura Beata O. miała składać fałszywe oświadczenia majątkowe i podżegać do przekroczenia uprawnień. W sprawę zamieszany jest prezes NIK, Marian Banaś.
Zobacz wideo ROZMOWA O PRACY | Odcinek 02 | STUDIA

Funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, śledztwo dotyczące składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. W tej sprawie dzisiaj rano w Warszawie, na polecenie prokuratury, zatrzymana została kolejna osoba - pełniąca obowiązki Dyrektora Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie Beata O.

Marian Banaś również winny?

Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, Beata O. zostanie oskarżona również o przekroczenie uprawnień, które dotyczyło prezesa NIK, Mariana Banasia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Według doniesień zatrzymana miała nakłaniać do ujawnienia informacji ws. prezesa NIK na polecenie samego Banasia. 

Chodzi o śledztwo celno-skarbowe przeciwko prezesowi NIK. Podejrzana miała w grudniu 2021 roku umówić się z szefową KAS i namawiać ją do ujawnienia informacji w sprawie. 

"Podejrzana usiłowała również wpłynąć na bieg tego postępowania, by doprowadzić do jego faktycznego zawieszenia, pomagając tym samym sprawcy przestępstwa w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Zamierzonego celu nie osiągnęła z uwagi na jednoznaczną odmowę szefowej KAS. Następnie w tym samym miesiącu pouczona o odpowiedzialności karnej złożyła fałszywe zeznania co do przebiegu swojego spotkania z szefową KAS" - podała prokuratura.

Członkini NIK usłyszy zarzuty od CBA

Kobieta jest przewożona do białostockiej prokuratury, gdzie zostaną jej przedstawione zarzuty. Jak informuje CBA, materiał zgromadzony w toku prowadzonych przez śledczych czynności wskazuje na podejrzenie złożenia przez zatrzymaną fałszywych zeznań oraz podżeganie do przekroczenia uprawnień. Grozi jej za to do pięciu lat pozbawienie wolności. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W lipcu ubiegłego roku zatrzymani zostali również Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie oraz społeczny doradca Prezesa NIK. Zawiadomienie w tej sprawie złożył Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz grupa posłów Platformy Obywatelskiej. W związku z tym w lipcu ubiegłego roku zatrzymano dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie - Tadeusza G., a także Jakuba B. - syna Mariana Banasia.

Tadeusz G. usłyszał zarzuty m.in. poplecznictwa oraz ujawnienia tajemnicy służbowej Marianowi Banasiowi, zaś Jakub B. zarzuty oszustw w związku z wyłudzeniem w 2016 r. ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansowania w łącznej kwocie około 120 tys. zł

Więcej o: