Wielka Brytania i UE uderzają w Rosję. Jest lista sankcji i nazwiska osób objętych restrykcjami

350 osób ma znaleźć się na liście restrykcji, którymi Unia Europejska chce objąć Rosję. Swoje decyzje po uznaniu przez Władimira Putina separatystycznych republik za niepodległe ogłosił też Boris Johnson. Wielka Brytania uderza zarówno w rosyjskich oligarchów, jak i banki.

Zarówno Wielka Brytania, jak i Unia Europejska odpowiedziały na decyzje, która Rosja podjęła we wtorek wobec Ukrainy. Po uznaniu niepodległości samozwańczych republik położonych na wschodzie kraju i wprowadzeniu na ich teren wojsk zapadły pierwsze decyzje po stronie Zachodu. Pojawiły się też propozycje dalszych działań.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ast o uznaniu niepodległości republik Ługańskiej i Donieckiej przez Putina: Jest to fikcja

350 osób na czarnej liście UE

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że na czarną listę UE ma zostać wpisanych ponad 350 osób. Będą one miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że na liście nie ma Władimira Putina. To są propozycje. Restrykcje mają być zatwierdzone dziś po południu. Potrzebna jest do tego jednomyślna zgoda wszystkich krajów członkowskich.

Boris Johnson poinformował z kolei, że Wielka Brytania wprowadza sankcje na pięć rosyjskich banków i trzy konkretne osoby fizyczne. To przyjaciele Putina i miliarderzy: Giennadij Timczenko oraz bracia Rotenberg Igor i Boris. Cała trójka ma zakaz wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, a ich aktywa w tym kraju zostają całkowicie zamrożone. 

Oprócz miliarderów restrykcjami objęto także pięć rosyjskich banków: General Bank, Promsvyaz Bank, IS Bank, Black Sea Bank, Rossiya.

UE ogłosi pakiet sankcji we wtorek

Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE pod przewodnictwem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella odbędzie się we wtorek o godz. 16. Następnie pierwszy pakiet sankcji zostanie formalnie przedstawiony późnym popołudniem - poinformowali we wspólnym oświadczeniu szef RE Charles Michel i szefowa KE Ursula von der Leyen.

Więcej o: