Jakie sankcje nałożono na Rosję? Unia Europejska, USA, Wielka Brytania odpowiadają Putinowi. Jest decyzja

Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zdecydowały już, jakie sankcje nałożą na Rosję za uznawanie separatystycznych republik położonych na wschodzie Ukrainy i wysłanie na ich teren wojsk. Osobną decyzję podjęły też Niemcy w sprawie Nord Stream 2. Z czym musi zmagać się Putin?

Jest ostateczna zgoda ambasadorów unijnych krajów na sankcje wobec Rosji za uznanie niepodległości samozwańczych republik na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej oraz wysłanie wojsk na terytoria, które formalnie należą do Ukrainy.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Po południu, wraz z publikacją decyzji w unijnym Dzienniku Urzędowym, sankcje wejdą w życie.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Studio Biznes" o sytuacji na Ukrainie

Unia Europejska ma listę restrykcji. Czego może obawiać się Rosja?

We wtorek szef Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen informowali, że w pakiecie obostrzeń mają znaleźć się sankcje wobec banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe, ograniczenie dostępu Rosji do usług kapitałowych i finansowych, handlu z Unią Europejską. UE chce też uniemożliwić wymianę handlową z samozwańczymi republikami oraz regionami, które współpracowały przy ich uznaniu. 

Sankcje mają też dotknąć konkretnych osób. Jak czytamy w komunikacie PAP, Radio Swoboda miało uzyskać informacje na temat Rosjan, których dotkną sankcje, od źródeł w Komisji Europejskiej. I tak zdaniem stacji, na "czarną listę" UE trafią: minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, szefowa RT Margarita Simonjanna, szef administracji prezydenta Władimira Putina Anton Wajno, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj czy dziennikarz telewizyjny Władimir Sołowjow. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że na listę ma zostać wpisanych ponad 350 osób związanych z Władimirem Putinem. 

Niemcy przerywają zatwierdzanie Nord Stream 2

Osobną decyzją, którą traktować trzeba jako bezpośrednią restrykcję za wysłanie wojsk na terytorium Ukrainy, jest zablokowanie Nord Stream 2. We wtorek kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że certyfikacja gazociągu nie może zostać przeprowadzona w obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

- W świetle ostatnich wydarzeń musimy ponownie ocenić sytuację, w szczególności w odniesieniu do Nord Stream 2 - powiedział Scholz (cytowany przez agencję Reutera) na konferencji prasowej ze swoim irlandzkim odpowiednikiem. "Sytuacja dramatycznie się zmieniła" - napisał następnie na Twitterze, komentując przyczyny decyzji wobec Nord Stream 2.

Stany Zjednoczone ogłaszają restrykcje. Uderzenie w banki

We wtorek sankcje ogłosiły też USA. - Proponujemy cztery bloki sankcji dotyczące instytucji finansowych Rosji. Nord Stream II nie zostanie w tym momencie ukończony. Nakładamy sankcje, które całkowicie blokują dwa rosyjskie banki. Ograniczenia dotkną czołowych rosyjskich działaczy i ich rodziny - ogłosił we wtorek prezydent Joe Biden.

Amerykański przywódca skrytykował ostatnie działania Moskwy. - Kto dał Putinowi prawo do deklarowania powstania nowych państw, które leżą na terytorium jego sąsiada? USA będą dalej zapewniać wsparcie obronne dla Ukrainy - zapewnił.

Władimir PutinCzy Putin boi się sankcji? Ekspertka: Takiej reakcji się nie spodziewał

Wielka Brytania uderza w banki i oligarchów

Londyn również odpowiedział na agresywne działania Rosji wobec Ukrainy. Boris Johnson poinformował we wtorek, że Wielka Brytania wprowadza sankcje na pięć rosyjskich banków i trzy konkretne osoby fizyczne. To przyjaciele Putina i miliarderzy: Giennadij Timczenko oraz bracia Rotenberg Igor i Boris. Cała trójka ma zakaz wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, a ich aktywa w tym kraju zostają całkowicie zamrożone.

Oprócz miliarderów restrykcjami objęto także pięć rosyjskich banków: General Bank, Promsvyaz Bank, IS Bank, Black Sea Bank, Rossiya.

Analysis Ukraine Tensions Putin SpeechUkraina ma być drugą Białorusią? 'W idealnym wariancie tak'

**

Niemcy wstrzymały certyfikację gazociągu, który ma dostarczać surowiec z Rosji. To jeszcze nie oznacza końca projektu Nord Stream 2, ale jest poważnym ostrzeżeniem dla Moskwy w sytuacji nasilenia jej konfliktu z Kijowem. Europejska energetyka jest z Rosją (wciąż) mocno powiązana. Co agresywne działania Rosji oznaczają dla energetyki w Europie? Z czym należy się liczyć, czego obawiać i jak Zachód powinien zareagować? Zapraszamy do przesyłania pytań na adres: news_gazetapl@agora.pl, zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek w programie Q&A.

Więcej o: