USA. Joe Biden ogłosił nałożenie sankcji na spółkę, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2

Joe Biden poinformował o nałożeniu przez USA sankcji na Nord Stream 2 AG. To operator gazociągu z Rosji do Niemiec.

W środę prezydent Joe Biden ogłosił sankcje na spółkę Nord Stream 2 AG. Sankcje dotkną również członków zarządu spółki zarejestrowanej w Szwajcarii. 

Sankcje na spółkę Nord Stream 2 AG

Jak napisał Joe Biden w swoim oświadczeniu, decyzję podjął po pogłębionych konsultacjach z rządem niemieckim. Nasi zachodni sąsiedzi we wtorek ogłosili, że wstrzymują certyfikację gazociągu. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Joe Biden poinformował, że sankcje stanowią kolejny krok z pierwszego pakietu restrykcji nałożonych na Rosję

Nie zawahamy się podjąć kolejnych działań, jeśli Rosja będzie eskalowała konflikt

- napisał Joe Biden. 

Sankcje na Rosję

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał rozmieszczenie wojska w Donbasie, podpisując w poniedziałek dokumenty o uznaniu niepodległości separatystycznych "republik" Donieckiej i Ługańskiej. 

Zachód w odpowiedzi nałożył sankcje na Rosję. Joe Biden ogłosił, że amerykańskie środki nacisku będą składały się z czterech bloków. 

- Proponujemy cztery bloki sankcji dotyczące instytucji finansowych Rosji - wyjaśnił. - Nord Stream II nie zostanie w tym momencie ukończony. Nakładamy sankcje, które całkowicie blokują dwa rosyjskie banki. Ograniczenia dotkną czołowych rosyjskich działaczy i ich rodziny - powiedział prezydent USA

Pierwsze restrykcje nałożyła też Wielka Brytania. Dotknęły one trzech miliarderów oraz pięć banków.

Również Unia Europejska zapowiedziała restrykcje. Jak czytamy w komunikacie PAP, Radio Swoboda od źródeł w Komisji Europejskiej miało uzyskać informacje na temat tego, kogo obejmą. Na liście osób, które mają dotknąć sankcje, mają być: minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, szefowa RT Margarita Simonjanna, szef administracji prezydenta Władimira Putina Anton Wajno, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj czy dziennikarz telewizyjny Władimir Sołowjow. 

Więcej o: