500 plus. Jak złożyć wniosek? Pracownicy ZUS wyjaśniają na specjalnym dyżurze

W czwartek 24 lutego pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą w wielu miejscowościach odpowiadali na pytania o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" i o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Dodaje, iż pracownicy pomogą również w złożeniu wniosków i założeniu profilu na PUE ZUS.
Zobacz wideo ROZMOWA O PRACY | Odcinek 02 | STUDIA

Rzecznik ZUS wyjaśniał, iż dyżury odbywają się w ośrodkach pomocy społecznej, urzędach gmin czy urzędach miast - także w tych miejscowościach, w których nie ma placówek ZUS. Miejscowość i nazwę instytucji, w której odbywa się dyżur, można sprawdzić w kalendarium na stronie internetowej pod TYM adresem.

 ZUS przypomina o infolinii

Paweł Żebrowski przypomina, iż z pomocy w sprawie świadczenia wychowawczego 500 plus lub Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można stale korzystać na specjalnej infolinii 22- 290-55-00 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Można też kontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, dzwoniąc pod nr telefonu 22-560-16-00 w godzinach 7.00-18.00 bądź wysyłając e-mail na adres cot@zus.pl.

Jak złożyć wniosek o 500 plus i o 12 tys. na dziecko?

Od 1 stycznia 2022 r., można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę z RKO, czyli 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do wniosku są składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych co wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 plus". To portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna.

Również od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" na nowo narodzone dzieci. Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu "Rodzina 500 plus". Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Więcej o: