Ceny gazu rosną. Rynek reaguje na rosyjską inwazję. Minister: Polska ma wystarczające zapasy

Ceny gazu rosną na europejskich giełdach. Dostawy na marzec, kwiecień i maj są wyceniane o 30-35 proc. drożej, niż w środowy wieczór. To reakcja rynku na inwazję, którą Rosja w czwartek nad ranem przeprowadziła na Ukrainę.

Kontrakty na gaz naturalny zawierane w holenderskim hubie TTF na marzec wzrosły w czwartek, tuż po otwarciu notowań, o 30 proc. W środę wieczorem cena za MWh wynosiła 90 euro, nad ranem skoczyła jednak do 115 euro - wylicza Bankier. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Posiedzenie ONZ. Przedstawiciel Ukrainy zwrócił się do ambasadora Rosji: Zrzeknij się swojej pozycji jako przewodniczący

Ceny gazu rosną. Ropa naftowa i inne surowce również w górę

Dostawy na kwiecień i maj będą jeszcze droższe - ceny ukształtowały się na poziomie 117-119 euro/MWh. Wzrost w tym wypadku sięga ok. 35 proc. 

Nieco inne wyliczenia podaje Javier Blas, ekonomiczny dziennikarz agencji Bloomberg. Według niego gaz TTF podrożał w Europie o 40 proc. Widoczny jest też wzrost cen innych surowców - ropa Brent podrożała o 5,5 proc. (do poziomu 102 dolarów).

Do poziomu 100 dolarów zbliża się też w coraz większym tempie ropa WTI, która zazwyczaj pozostaje na poziomie nieco niższym niż ropa Brent. W czwartek przed południem kurs surowca oscylował wokół 99 dol.

Ropa WTIRopa WTI Źródło: Stooq.pl

Trzymiesięczne kontrakty na aluminium osiągnęły rekordowy poziom 3350 dol. Drożeje również pszenica - o 5 proc., co jest wynikiem najwyższym od dziewięciu lat. 

Henryk Kowalczyk: Polska ma zapasy

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk był pytany w Programie 3. Polskiego Radia o zapasy surowców energetycznych w Polsce w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Zapewnił, że Polska ma wystarczające zapasy gazu na okres zimowy. "Oczywiście bardzo musimy przyspieszyć odtworzenie zapasów w ciągu lata, ale też jak najszybciej dokończyć budowę gazociągu Baltic Pipe, bo to jak gdyby daje już wtedy takie bezpieczeństwo energetyczne".

Wicepremier przypomniał, że ukończenie tego gazociągu zaplanowano na najbliższą jesień. "Tutaj powinno jeszcze nastąpić przyspieszenie, aby odbudowywać zapasy, bo to jest ten element, w którym jesteśmy najbardziej uzależnieni od Rosji" - wskazał.

Czytaj więcej o ataku Rosji na Ukrainę:

Ukraina. W Donbasie trwa szturm, atak także z Krymu. "Ostrzał osiedli wzdłuż granicy"

Rosjanie wchodzą właściwie z każdej strony. Naloty odnotowane w całej Ukrainie

Wojna na Ukrainie. Cywile giną w rosyjskich ostrzałach, co najmniej ośmiu zabitych. Wśród ofiar 17-latek

Jak pomóc mieszkańcom kraju? "Najbliższe tygodnie krytyczne". Już trwają zbiórki

Więcej o: