Rosyjskie wojska atakują Czarnobyl. "Radioaktywny pył może pokryć tereny Unii Europejskiej"

Rosyjskie wojska próbują przejąć elektrownię atomową w Czarnobylu. "Gwardia Narodowa stawia zaciekły opór. Jeśli składowisko odpadów nuklearnych zostanie zniszczone w wyniku ostrzału artylerii, pył radioaktywny może pokryć tereny krajów Unii Europejskiej" - ostrzegł przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko

"Rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć Czarnobyl. Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku się nie powtórzyła. Zgłosiłem to Szwecji. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wojna Rosja-Ukraina. Trwa walka o Czarnobyl

Również przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko informował, że rosyjskie wojska próbują wkroczyć do strefy czarnobylskiej z terytorium Białorusi.

"Gwardia Narodowa strzegąca składowiska niebezpiecznych odpadów promieniotwórczych stawia zaciekły opór. Jeśli składowisko odpadów nuklearnych zostanie zniszczone w wyniku ostrzału artylerii, to pył radioaktywny może pokryć tereny Ukrainy, Białorusi i krajów Unii Europejskiej" - napisał na Facebooku.

Zdjęcie z walk w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej opublikowała także białoruska dziennikarka Hanna Liubakova. "Rosyjskie wojska wkroczyły do strefy Czarnobyla z Białorusi. Trwają walki między nimi a ukraińskimi żołnierzami, którzy strzegą odpadów radioaktywnych" - napisała na Twitterze.

- Rosyjskie wojska kontynuują powietrzną i naziemną kampanię przeciwko Ukrainie. Ukraińskie MSW podaje, że rosyjscy żołnierze przekroczyli granicę białoruską i walczą w strefie Czarnobyla. To kluczowa strefa, ponieważ jeśli [Rosjanie] ruszą z tej pozycji na przód, będą mogli kontynuować swój marsz na Kijów - mówił Trey Yingst, korespondent CNN.

- System wykrywania skażenia promieniotwórczego działa w Polsce doskonale i jest bardzo czuły. Gdyby cokolwiek się działo, od razu byśmy wiedzieli o tym. Na razie nie ma żadnych niepokojących sygnałów - zapewnił prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w rozmowie z Interią. Jego zdaniem słowo "Czarnobyl" działa na wyobraźnię ludzi, ale celem Rosjan nie jest zniszczenie kraju, który uważają za swoje.

Zobacz wideo Wystąpienie premiera Morawieckiego w Sejmie. "Ukraina walczy nie tylko o swoją własną wolność. Walczy w imieniu całej Europy"
Więcej o: