Będzie bolało. Johnson ogłosił największy pakiet sankcji w historii

- Putin zostanie potępiony w oczach świata i historii. Nigdy nie będzie w stanie zmyć krwi Ukrainy ze swoich rąk - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson. Polityk ogłosił szeroki pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi. Na podobny krok może zdecydować się także Unia Europejska.

Więcej ważnych informacji o wojnie w Ukrainie znajdziecie na Gazeta.pl.

- Kraje, które w sumie stanowią tworzą więcej połowę światowej gospodarki, teraz skupiają się na wywarciu maksymalnej presji na kraju, który tworzy mniej więcej 2 procent. Jeśli chodzi o nas, ogłaszamy największy i najmocniejszy pakiet sankcji, jaki Rosja kiedykolwiek widziała - stwierdził Boris Johnson. Jak dodał,  część z nich obejmie też wspierającą Putina Białoruś.

Zobacz wideo

"Agresor splamiony krwią"

Brytyjski premier nie szczędził krytycznych słów w stosunku do rosyjskiej głowy państwa. - Prezydent Rosji Władimir Putin od początku był zdecydowany na agresję, niezależnie od zabiegów dyplomatycznych, bo jest splamionym krwią agresorem - stwierdził. 

Sankcjami indywidualnymi objęte zostaną kolejne osoby i firmy, których aktywa zostaną zamrożone. Boris Johnson poinformował, że lista liczy ponad 100 pozycji. Jak tłumaczył szef brytyjskiego rządu, duże rosyjskie firmy - w tym państwowe - mają mieć zakaz pozyskiwania kapitału na brytyjskim rynku. Dodatkowo, Wielka Brytania zdecydowała się na wprowadzenie limitów depozytów, jakie w brytyjskich bankach będą mogli trzymać obywatele Rosji.

Co więcej, Londyn zakaże eksportu technologii do Rosji, a rosyjskie linie lotnicze Aerofłot będą miały zakaz lądowania na lotniskach w Wielkiej Brytanii.

- Mimo że Wielka Brytania i nasi sojusznicy do ostatniej chwili próbowali wszelkich sposobów dyplomacji, muszę stwierdzić, że Putin zawsze był zdecydowany zaatakować swojego sąsiada, bez względu na to, co zrobimy. Teraz widzimy go tym, kim jest – splamionym krwią agresorem, który wierzy w imperialny podbój - kontynuował swoją wypowiedź Johnson. Co istotne, część sankcji obejmie też Białoruś, która wspiera Kreml.

Co zrobi Unia Europejska?

Swoje sankcje wobec Rosji nałoży także Unia Europejska. Jak mówił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką wysoki rangą unijny dyplomata, sprawa pojawi się dziś na nadzwyczajnym szczycie z udziałem przywódców 27 krajów poświęconym rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Politycy rozmawiać będą zarówno o sankcjach wobec Rosji, jak i Białorusi. W przypadku drugiego z tych krajów, decyzje mogą jednak zapaść w późniejszym terminie. Najnowsze restrykcje w szóstym pakiecie również mają być zarówno wizowe jak i ekonomiczne.

Źródło: IAR/The Guardian

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: