Świat reaguje na agresję Rosji. Media o nowej zimnej wojnie i agonii Ukrainy. Wymowne zdjęcia Putina

"Mroczny dzień dla Europy", "Agonia Ukrainy" i "Początek nowej zimnej wojny". To jedne z najmocniejszych tytułów, jakie pojawiają się w prasie zachodniej po kolejnym dniu ataków Rosję na Ukrainę. Władimir Putin jest też zestawiany z Adolfem Hitlerem.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Zachodnie media szeroko komentują działania Rosji wobec zachodniego sąsiada Polski. Jedne z najmocniejszych tytułów zobaczyć można w brytyjskiej prasie.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Biden ogłasza sankcje nałożone na Rosję

Prasa komentuje szaleństwo Putina. "Mroczny dzień dla Europy"

"Agonia Ukrainy" - zobaczyć można na pierwszej stronie dziennika "I". Według Daily Telegraph wczorajszy atak Rosji na naszych sąsiadów to "początek nowej Zimnej Wojny". "Metro" zestawia zdjęcia Władimira Putina i Adolfa Hitlera.

Czytelnicy wielu piątkowych gazet mogą spojrzeć w te same oczy zakrwawionej kobiety - ofiary bombardowania w Charkowie. "Mroczny dzień dla Europy" - tak podpisuje fotografię "Times". To samo zdjęcie Sun zestawia z wizerunkiem Władimira Putina. "Jej krew jest na jego rękach" - pisze dziennik. Niemal identyczną okładkę przygotował "Daily Mirror".

"Nowego cara trzeba ukarać", a członków NATO, szczególnie państwa bałtyckie chronić - to stanowisko redakcyjne "Timesa". Pojawia się nuta optymizmu co do ogłoszonych właśnie sankcji i ewolucji Berlina - jeszcze niedawno w tej kwestii ostrożnego. "Jedynym skutkiem cynicznych kłamstw Putina powinno być natychmiastowe wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego" - pisze gazeta.

Guardian ostrzega, że grożą nam kolejne podwyżki cen energii, a może i recesja i związana z nimi niestabilność polityczna. Jest też inne ostrzeżenie. "Putin ma prawo zakładać, że wytrzyma gniewne reakcje". Bo, jak czytamy w komentarzu redakcyjnym Nord Stream II zaczęto budować już po aneksji Krymu. "Przyjaciele Ukrainy muszą pokazać, że tym razem będzie inaczej "- apeluje Guardian.

Media komentują. Putin zestawiony z Hitlerem

Tymczasem Metro publikuje na pierwszej stronie zdjęcie Władimira Putina. Zza jego ramienia spogląda złowroga postać minionego wieku: Adolf Hitler.

O ataku piszą też najważniejsze tytuły na kontynencie. "Najcięższy konflikt w europie od lat 80.  Niebezpieczeństwo dla świata" - grzmi nagłówek hiszpańskiego "El Pais". "El Mundo" pisze z kolei o "totalnej ofensywie Putina". "Putin oszukał Zachód" - można przeczytać z kolei na pierwszej stronie "Süddeutsche Zeitung".

Czytaj więcej o ataku Rosji na Ukrainę:

Ukraina. W Donbasie trwa szturm, atak także z Krymu. "Ostrzał osiedli wzdłuż granicy"

Rosjanie wchodzą właściwie z każdej strony. Naloty odnotowane w całej Ukrainie

Wojna w Ukrainie. Cywile giną w rosyjskich ostrzałach, co najmniej ośmiu zabitych. Wśród ofiar 17-latek

Jak pomóc mieszkańcom kraju? "Najbliższe tygodnie krytyczne". Już trwają zbiórki

Więcej o: