Ropa naftowa i złoto drożeją. Giełdy w górę. Analitycy: Bo sankcje są dość łagodne

W drugiej dobie wojny, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie, rynki finansowe reagują mniej gwałtownie. Ropa naftowa, złoto i część innych surowców nadal drożeją. Wzrosty nie są jednak tak duże jak w czwartek. W górę idą też indeksy na giełdach akcji w Azji i USA.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Pierwsze reakcje rynków na atak Rosji na Ukrainę były dość gwałtowne. Szybko zaczęła drożeć ropa naftowa, gaz, metale szlachetne, a także większość innych surowców. W pierwszej dobie widoczne były też solidne spadki na giełdach - od Azji przez Europę po Stany Zjednoczone. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

Giełdy reagują. W Azji i Stanach Zjednoczonych wzrosty

W piątek widoczne jest umocnienie indeksów. Według ekspertów, cytowanych przez TVN24, główną przyczyną optymizmu inwestorów są łagodne dla światowej gospodarki sankcje. Mowa tu głównie o wykluczeniu Moskwy z międzybankowego systemu SWIFT, do czego do tej pory jeszcze nie doszło. I tak na zamknięciu notowań amerykański NASDAQ odnotował wzrost o 3,34 proc., SP500, o 1,5 proc. a DJI o symboliczne 0,28 proc. 

W Japonii również się zazieleniło - NIKKEI225 odnotował w piątkowy poranek (polskiego czasu) wzrost o 1,95 proc., SSECOMP o 0,63 proc., a KOSPI o 1,06 proc. 

UE nakłada nowe sankcje na Rosję za jej atak na Ukrainę.Są nowe sankcje UE wobec Rosji. "Masowe". Ale wykluczenia ze SWIFT nie ma

Ropa naftowa i złoto w górę

W czwartek notowania ropy naftowej albo przebiły, albo oscylowały wokół poziomu 100 dol. Ceny ostatecznie nieco jednak opadły. W piątek w przypadku ropy WTI ponownie widać wzrost - ceny są jednak nieco wyższe niż wczoraj. Kurs ukształtował się bowiem na poziomie nieco ponad 94 dol. Ropa BRENT, tradycyjnie nieco droższa, jest wyceniana na ponad 97 dol. 

Nieznacznie rośnie też kurs złota. Aktualna cena to nieco ponad 1920 dol., co oznacza niemal 1 proc. wzrostu. W górę idą też ceny innych metali, jednak w odróżnieniu od czwartku, część towarów tanieje lub drożeje w wolniejszym tempie. I tak platyna odnotowała wzrost na poziomie 0,64 proc., srebro o 0,24 proc. a miedź 0,23 proc. Ceny kukurydzy, pszenicy czy bawełny odnotowały z kolei spadki na podobnym poziomie - podaje serwis Investing.com.

Korki na stacjach OrlenDługie kolejki na stacjach benzynowych. "Widać panikę"

Czytaj więcej o ataku Rosji na Ukrainę:

Ukraina. W Donbasie trwa szturm, atak także z Krymu. "Ostrzał osiedli wzdłuż granicy"

Jak pomóc mieszkańcom kraju? "Najbliższe tygodnie krytyczne". Już trwają zbiórki

Lwów. Włączono syreny alarmowe, mieszkańcy schodzą do schronów. "Musimy być jak lwy"

Więcej o: