Morawiecki, Scholz i Biden tłumaczą, dlaczego Rosja wciąż używa systemu SWIFT. "To zawsze jest opcja"

Dlaczego Rosja wciąż nie jest odcięta od systemu SWIFT, który uniemożliwiłbym rosyjskim firmom transfer pieniędzy z zachodnich banków? Tłumaczył to Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, Joe Biden, prezydent USA oraz premier Mateusz Morawiecki.

Po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, pojawiły się głosy, że wśród sankcji nałożonych na Moskwę powinno być jej odcięcie od systemu SWIFT. To narzędzie stosowane przez wszystkie banki na świecie w celu transferu pieniędzy.

Rosja wciąż jednak nie jest wykluczona z systemu. 

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, jeszcze przed wdrożeniem drugiego pakietu unijnych sankcji postulował, by odcięcie Rosji od SWIFT-u nie było jedną z restrykcji. 

- Bardzo ważne jest, byśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane, a wszystko inne zachowali na wypadek, gdyby trzeba było pójść dalej - powiedział Scholz cytowany przez TVN24.pl.

Zobacz wideo Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT? "Na ten moment nie ma jednomyślności"

Nie ma alternatywy dla systemu SWIFT

Stanowisko zajął też Joe Biden. - Sankcje, które zaproponowaliśmy wobec (rosyjskich - red.) banków, mają takie same konsekwencje, może nawet większe. Jest to zawsze opcja, ale w tej chwili nie takie jest stanowisko, które chce przyjąć reszta Europy - stwierdził amerykański prezydent. 

Decyzję Zachodu tłumaczyła też w swoim reportażu stacja CNN. Jak wyjaśniła stacja, banki nie dysponują alternatywą wobec systemu, który ma znaczenie dla globalnych finansów. 

Maria Szagina z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wyjaśnia z kolei, że problem z systemem mógłby wywołać niestabilność waluty i odpływ kapitału. 

Ukraina ogłasza pospolite ruszenie hakerów. Rząd wzywa podziemie do pomocyUkraina ogłasza pospolite ruszenie hakerów. Rząd wzywa podziemie do pomocy

Politycy nie wykluczają odcięcia Rosji od systemu bankowego

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że odcięcie Rosji od SWIFT-u to "tylko kwestia czasu". - Jeśli sytuacja na Ukrainie się pogorszy, to wszystkie kraje członkowskie podejmą taką decyzję - stwierdził szef polskiego rządu. 

System SWIFT pozwala identyfikować banki. W tym celu stosowany jest specjalny kod BIC (bank indentifier code, z ang. "kod identyfikacyjny banku". Jest niezbędny do przeprowadzenia transakcji. 

Media reagują na agresję RosjiŚwiat reaguje na agresję. Media o nowej zimnej wojnie i agonii Ukrainy

Czytaj więcej o ataku Rosji na Ukrainę:

Lwów. Włączono syreny alarmowe, mieszkańcy schodzą do schronów. "Musimy być jak lwy"

Jak pomóc mieszkańcom kraju? "Najbliższe tygodnie krytyczne". Już trwają zbiórki

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: