Wojna w Ukrainie. NBP zapowiedział pożyczkę dla Banku Centralnego Ukrainy. Swap walutowy na 4 mld zł

Wsparcie dla Ukrainy zadeklarował Narodowy Bank Polski. Bank Centralny Ukrainy otrzyma w związku z tym swapa walutowego do kwoty 4 mld zł.
Zobacz wideo

Trwa drugi dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojna w oczywisty sposób odbije się ukraińskiej gospodarce. Z tego powodu Narodowy Bank Polski zapowiedział wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów. 

Wojna w Ukrainie. NBP wesprze ukraiński bank pożyczką

Narodowy Bank Polski w czwartek opublikował dwa komunikaty. W pierwszym poinformował, że jest gotowy pomóc Ukrainie:

Narodowy Bank Polski w pełni solidaryzuje się z Narodowym Bankiem Ukrainy oraz z całym Ukraińskim Narodem w obliczu rosyjskiej agresji zbrojnej. Deklarujemy wszelką niezbędną pomoc dla Narodowego Banku Ukrainie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W drugim komunikacie NBP przedstawił już konkretne rozwiązanie:

Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do kwoty 4 mld PLN.

Swap walutowy to pożyczka, którą Ukraina będzie mogła zwrócić w późniejszym terminie po wcześniej ustalonym kursie

Ile gospodarka Ukrainy może stracić na wojnie z Rosją?

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że możliwy jest jeden z trzech scenariuszy, a nasi wschodni sąsiedzi mogą stracić od 9 do 50 proc. PKB:

  1. Zatrzymanie rosyjskiej agresji na granicy obwodów donieckiego i ługańskiego poskutkowałoby spadkiem o ok. 9 proc. PKB. Ten scenariusz już jest nieaktualny, bowiem Rosja szturmuje Kijów.
  2. Intensywny konflikt na całym wschodzie Ukrainy połączony z blokadą morską - w takim wypadku Ukraina straciłaby 24 proc. PKB.
  3. Konflikt w pełnej skali, z zajęciem Kijowa - najczarniejszy scenariusz, w którym Ukraina traci nawet 50 proc. PKB. 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, że PKB Ukrainy w 2020 roku osiągnęło poziom 161,87 mld dolarów, 3,88 tys. dol. na osobę. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Więcej o: