Apel do polskich banków: "Uruchomcie bezkosztowe przelewy na Ukrainę". Są pierwsze decyzje: Zrobione!

W mediach społecznościowych pojawił się apel, by PKO BP, Pekao SA, Bank Millenium, mBank, ING Bank Polska, BNP Paribas umożliwiły bezpłatny transfer pieniędzy do Ukrainy. Kolejne instytucje odpowiadają na apel.

Agresja Rosji na Ukrainę budzi wiele odruchów solidarności. Jednym z nich wykazał się Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwrócił się w mediach społecznościowych o umożliwienie wysyłania bezpłatnych transferów na konta w Ukrainie. 

Jest apel o darmowe przelewy na Ukrainę

"Hej PKO BP, Pekao SA, Bank Millenium, mBank, ING Bank Polska, BNP Paribas. Czy jest szansa, żebyście z bankami w Ukrainie uruchomili bezkosztowe przelewy na konta w tym kraju? Wielu [obywateli Ukrainy - red.] będących w Polsce chce wspierać bliskich. Pieniądze wpłacane przez Polaków też w 100 procentach trafiałaby do Ukrainy" - napisał. 

Na wpis zareagował już bank ING. "Przekazałam Twoją sugestię do odpowiedniego zespołu"  - napisała przedstawicielka instytucji. Z kolei BNP poinformował, że darmowe przelewy już wprowadził. Później o podobnej decyzji poinformował mBank. "W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, od wczoraj do odwołania, zwracamy opłaty za przelewy do banków w tym kraju. Zwrot zrealizujemy automatycznie, maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od dnia zaksięgowania transakcji" - przekazano.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

"Drodzy klienci, ze względu na sytuację na Ukrainie postanowiliśmy odstąpić od odpłat dla naszych klientów - obywateli Ukrainy - za przelewy środków na Ukrainę, wpłacanie i wypłacanie środków w oddziałach naszego banku, wypłaty z bankomatów w Polsce"  - czytamy w ukraińskojęzycznym komunikacie umieszczonym na stronie banku

Zareagował też poseł KO Michał Szczerba. "Chyba czas na odpowiedź na ten apel. Trwa wojna od 24h! Warto pomagać" = napisał 

Rurociąg 'Przyjaźń' Wojna w Ukrainie, a ropa z Rosji wciąż do nas płynie rurociągiem "Przyjaźń"

Rosja napadła Ukrainę, operatorzy spieszą z pomocą

Pomoc obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce zaoferowali operatorzy telefonii komórkowej. Większość z nich wprowadziła tańsze połączenia na Ukrainę lub pakiety bezpłatnych minut. 

W przypadku Plusa wykorzystać można aż 500 minut, T-Mobile oferuje 300 minut rozmów, Orange Flex daje swoim ukraińskim klientom 100 minut rozmów. 120 minut podarował użytkownikom Play. Oferta może być limitowana i dotyczyć części ukraińskich operatorów i linii telefonicznych. 

Czytaj więcej o ataku Rosji na Ukrainę:

Ukraina. Armia zniszczyła rosyjski sprzęt - 20 czołgów i wyrzutnie rakietowe. Pokazują zdjęcia

Lwów. Włączono syreny alarmowe, mieszkańcy schodzą do schronów. "Musimy być jak lwy"

Jak pomóc mieszkańcom kraju? "Najbliższe tygodnie krytyczne". Już trwają zbiórki

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: