Wojna w Ukrainie. Biznes zawiesza działalność. Kolejne firmy, także polskie, zamykają sklepy

Drugiego dnia inwazji Rosji na Ukrainę LPP i CCC zdecydowały się zamknąć swoje sklepy w Ukrainie. Lista przedsiębiorstw, które zawieszają działalność w kraju zaatakowanym przez rosyjskie wojska, wydłuża się.
Zobacz wideo Czy Putin powinien stanąć przed Trybunałem w Hadze odpowiadając za ludobójstwo? Zalewski: Moim zdaniem tak

W czwartek nad ranem Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie zbrojnych działań przeciwko Ukrainie. Rosyjskie wojska zaatakowały nie tylko w Donbasie przy granicy. Atak powietrzny Rosja przypuściła na wiele ukraińskich miast, szturmuje Kijów. Armia rosyjska atakuje też ukraińskie miasta przy użyciu czołgów. Prezydent Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny. Liczne przedsiębiorstwa informują, że zawieszają działalność w Ukrainie w związku z wojną. 

Wojna w Ukrainie. LPP i CCC wstrzymują tam działalność

Polska firma CCC ma w Ukrainie 18 sklepów w modelu franczyzowym. Wszystkie zostały zamknięte. - W związku z wprowadzonym stanem wojennym wszystkie oddziały stacjonarne zostały zamknięte, a transporty wstrzymane. Nasz partner franczyzowy poprosił pracowników o pozostanie w domach. Biura działają w trybie zdalnym. Uważnie śledzimy sytuację i reagujemy na bieżąco. Niepokoimy się o bezpieczeństwo mieszkańców – mamy nadzieję na możliwie jak najszybsze zakończenie konfliktu w regionie - powiedziała PAP Biznes Daria Sulgostowska, rzeczniczka firmy.

Więcej informacji ze świat na stronie głównej Gazeta.pl 

Również polskie LPP zdecydowało się na takich ruch. Firma ma takie marki jak Reserved, Cropp, Sinsay, House czy Mohito. Ukraina to dla nich ważny rynek, wraz z Rosą, Białorusią i Kazachstanem region ten odpowiadał za 28 proc. całości sprzedaży grupy w 2021 roku.

- Handel na Ukrainie jest zamknięty. Priorytetem jest bezpieczeństwo, więc administracja naszego biura w Kijowie została przetransportowana do Lwowa. Wszelkie transporty na Ukrainę zostały wstrzymane przed granicą. Sytuacja jest rozwojowa, obserwujemy, co będzie dalej - powiedziała PAP Biznes Monika Wszeborowska, rzeczniczka firmy.

Tuż po czwartkowej ataku Rosji na Ukrainę akcje obu firm na giełdzie zaczęły spadać. W piątek notowania jednak odbiły. Akcja CCC kosztuje 52,70 zł, a przed wycofaniem się firmy z Ukrainy były na poziomie 54,38 zł. Wolniej straty odrabia LPP. Wczoraj udziały można było nabyć za 12,9 tys. zł, dziś to tylko 10,77 tys. zł. 

Jakie firmy zawiesiły działalność w Ukrainie?

Zawieszenie biznesu w Ukrainie ogłosił również Intercars, importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych. Carlsberg zamknął trzy swoje browary w Ukrainie, a Coca-Cola wstrzymała działanie rozlewni. Przesyłek do Ukrainy nie obsługują UPS i FedEx oraz duńska firma logistyczna DSV - podaje TVN24. Stanęły również kopalnie w Ukrainie. Wydobycie wstrzymał ArcelorMittal oraz CoalEnergy. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Więcej o: