Sankcje na Rosję. USA: Moskwa będzie pariasem ekonomicznym i finansowym

UE oraz jej partnerzy, w tym Stany Zjednoczone, zdecydowały o poważnych sankcjach finansowych na Rosję. - Jest wykopywana z systemów finansowych - powiedział wysoki rangą urzędnik USA.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada kolejne, surowe sankcje wobec Rosji, w tym - o co wnioskowała Ukraina - odcięcie części banków z systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Von der Leyen powiedziała też, że zamrożone zostaną gigantyczne aktywa w rosyjskim Banku Centralnym. - Unia Europejska wraz z partnerami pracują nad osłabieniem zdolności Putina do finansowania machiny wojennej - podkreśliła szefowa Komisji.

Wykluczenie rosyjskich banków z systemu SWIFT oznacza, że aby dokonać transakcji z bankami poza Rosją będą musiały użyć faksu lub telefonu. To bardzo utrudni i skomplikuje ich działalność.

Rosja finansowym "pariasem"

- Wdrożenie ogłoszonych w sobotę sankcji sprawi, że "Rosja zostanie globalnym ekonomicznym i finansowym pariasem" - powiedział wysoki rangą amerykański urzędnik.

Urzędnik zauważył, że giełda moskiewska ma za sobą fatalny tydzień, a rubel osiągnął historycznie niski kurs. - Rząd Putina jest wykopany ze światowych systemów finansowych - dodał.

Zobacz wideo Zniszczenia w Kijowie. "Wybuch był tak silny, że wyskoczyliśmy z łóżka"

"Poważny szok dla rosyjskiej gospodarki"

USA i Europa zadeklarowały też gotowość obłożenia sankcjami rosyjskiego banku centralnego. Utrudni to Rosji dostęp do dużej części rezerw dewizowych, które Moskwa zgromadziła przed inwazją na Ukrainę. Przedstawiciele Białego Domu mówią, że jednym z celów amerykańsko-europejskiego pakietu sankcji jest duży spadek wartości rubla i wywołanie w Rosji wysokiej inflacji. Według ekspertów użycie tego narzędzia potencjalnie może doprowadzić do ruiny rosyjskiej gospodarki. Stany Zjednoczone ogłosiły też ograniczenie dostępu dla bogatych Rosjan do tak zwanych złotych paszportów umożliwiających uzyskiwanie im obywatelstwa krajów zachodnich. Według ekspertów ogłoszone sankcje mogą wywołać poważny szok dla rosyjskiej gospodarki.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: