Gigantyczne kolejki przed bankomatami. Rosjanie przestraszyli się sankcji?

W sobotę kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i Kanada, zadeklarowały usunięcie części rosyjskich banków z międzybankowego systemu obsługi transakcji finansowych SWIFT oraz zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego. Konsekwencje tej decyzji były widoczne od niedzielnego poranka. Przed bankomatami w rosyjskich miastach ustawiły się ogromne kolejki, a tamtejsze niezależne media informują, że sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę.

Więcej ważnych informacji o wojnie w Ukrainie znajdziecie na Gazeta.pl.

Nagrania, na których widoczne są tłumy ludzi próbujących wypłacić gotówkę, zaczęły pojawiać się w niedzielę o 5 rano. Panika związana jest z decyzją o odcięciu Rosji od systemu SWIFT i groźbie zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego. Te niewątpliwie wprowadzą zamieszanie w tamtejszym systemie finansowym. Choć bank centralny Rosji zapewnia, że posiada "narzędzia do utrzymania stabilności finansowej", jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla Rosjan może okazać się szybka wymiana gotówki na dolary. 

Odcięcie Rosji od systemu SWIFT

W sobotę wieczorem liderzy państw Zachodnich poinformowali o nowych decyzjach ws. sankcji wobec Rosji. Wszystko wskazuje na to, że zareagują na apel prezydenta Zełenskiego i usuną rosyjskie banki z systemu SWIFT. System ten powstał w latach 70. i jest używany przez ponad 11 tys. instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. 

W Rosji z systemu SWIFT korzysta łącznie 314 instytucji finansowych. Za pośrednictwem tej sieci rocznie wykonywane jest 390 mln poleceń zapłaty – około 1,5 mln na każdy dzień roboczy. W momencie odłączenia Rosji od systemu wszystkie te operacje będą musiały zostać wykonane w sposób manualny np. za pośrednictwem zleceń telefonicznych, faksu bądź aplikacji. Oznacza to zdecydowanie dłuższy czasu obsługi transakcji finansowych – Bank Rozliczeń Międzynarodowych wskazuje, że obecnie są to średnio około 2 godziny, bez SWIFT długość ta będzie dwukrotnie bądź nawet trzykrotnie większa

- komentują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Odcięciu Rosji od systemu SWIFT sprzeciwiały się początkowo takie kraje jak Niemcy, Włochy, Węgry i Cypr. 

Niektóre rosyjskie banki otwarte w niedzielę

Moskiewski korespondent "Guardiana" Andrew Roth relacjonuje w mediach społecznościowych, że choć banki w Rosji zwykle nie pracują w niedziele, Sber jest dostępny przed "bardzo trudnym poniedziałkiem dla rosyjskich rynków".

"Jeśli Visa i Mastercard rozpatrzą prośbę Ukrainy o zablokowanie rosyjskich kart, wywoła to panikę. Wielu Rosjan już nie ufa bankom" - napisał dziennikarz.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: