Co za wynik polskiego PKB pod koniec 2021 r.! Jeden z najwyższych odczytów w XXI wieku

W czwartym kwartale 2021 roku nasza gospodarka rozwijała się w tempie 7,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Był to trzeci najwyższy wynik w XXI wieku. Polska gospodarka wkrótce powinna jednak tracić impet, a dodatkowo uderzy w nią wojna w Ukrainie.

Wzrost PKB Polski o 7,3 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2021 r. to odczyt zgodny z tzw. szybkim szacunkiem przedstawionym przez GUS 15 lutego. Tym razem jednak urząd statystyczny podał nieco więcej szczegółów.

Polska po pandemii. 'Rekordowy wzrost PKB kosztem 214 tysięcy trupów' Polska po pandemii. "Rekordowy wzrost PKB kosztem 214 tysięcy trupów"

Ekonomiści wyjaśniają dane i prognozują

Z danych GUS wynika, że w czwartym kwartale 2021 r. konsumpcja prywatna wzrosła o 7,9 proc. rok do roku (wobec wzrostu o 4,7 proc. w trzecim kwartale 2021 r.). Inwestycje poszły w górę aż o 11,7 proc. (wobec wzrostu w trzecim kwartale 2021 r. o 9,3 proc.). Konsumpcja od lat ciągnie nasze PKB, więc dobry wynik w tym zakresie to nic dziwnego. Na pewno docenić należy jednak bardzo solidne dane o inwestycjach.

W czwartym kwartale 2021 r. polskie PKB podbijały także zapasy. Widać wyraźnie w danych o PKB, a także wcześniejszych o produkcji przemysłowej, że polski przemysł pod koniec 2021 r. masowo uzupełniał zapasy w magazynach.

Ekonomiści bankowi prognozują, że polska gospodarka zacznie nieco tracić impet od drugiego kwartału br. Z pewnością negatywnie na nasze PKB wpłynie także wojna w Ukrainie. 

Zmiana zapasów dodała 4,2 pp., a eksport netto odjął 3,2 pp. Gospodarka zakończyła 2021 rozpędzona, jest mocna w pierwszym kwartale 2022 r., wojna odejmie minimum 1,3 pp. od dotychczasowej prognozy PKB na 2022 (4,5 proc.)

- piszą ekonomiści z ING Banku Śląskiego.

Co przed nami? Wysoki punkt startowy, potem ostre hamowanie z uwagi na efekty obecnego kryzysu, zacieśnienie monetarne i wstrzemięźliwość konsumentów

- komentują z kolei eksperci z Pekao.

Ukraińcy na przejściu granicznym z Polską Chcesz pomóc Ukraińcom? Polskie MSZ uruchomiło formularz pomocowy

Wzrost o 7,3 proc. niemal najwyższy w XXI wieku

Wzrost PKB Polski w czwartym kwartale 2021 r. o 7,3 proc. rok do roku to trzeci najwyższy odczyt w XXI wieku. Wyższe odczyty GUS podał tylko w II kwartale 2021 r. (11,2 proc.) oraz w pierwszym kwartale 2007 r. (7,6 proc.).

Nie ulega wątpliwości, że polska gospodarka pod koniec 2021 r. była rozpędzona, natomiast w bardzo wysokim odczycie PKB za czwarty kwartał pewną rolę odgrywał także efekt bazy, tj. porównanie do mizernego okresu sprzed roku. Czwarty kwartał 2020 r. wskazał spadek PKB o 2,5 proc. rok do roku, był to czas obostrzeń i pandemicznego szoku w gospodarce.

Według wcześniejszych wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w całym minionym roku nasza gospodarka wzrosła o 5,7 procent. Był to najwyższy wynik od 2007 r.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: