Wojna w Ukrainie. Kolejni oligarchowie sprzeciwiają się inwazji Putina. "Pokój jest priorytetem"

W niedzielę rosyjski oligarcha Michaił Fridman jako pierwszy z możnych rosyjskich opowiedział się zdecydowanie za zakończeniem "rozlewu krwi" i potępił wojnę Putina. W poniedziałek dołączyli do niego kolejni oligarchowie. Oleg Deripaska oraz Anatolij Czubajs również stanęli po stronie pokoju.

Michaił Fridman jeden z najbogatszych Rosjan, współzałożyciel Alfa-Groupe w niedzielę przesłał do pracowników swojej firmy LetterOne list, w którym potępia działania Putina. Nazwał wojnę w Ukrainie "tragedią" oraz wezwał do zakończenia rozlewu krwi. W swoim liście oligarcha wyraził przekonanie, że "wojna nigdy nie może być odpowiedzią". 

Zobacz wideo Sankcje na Rosję. Jakie realne konsekwencje odczują zwykli obywatele?Sankcje na Rosję. Jakie realne konsekwencje odczują zwykli obywatele?

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule: 

Sankcje Unii Europejskiej. Oligarchowie nie popierają Putina 

W poniedziałek kolejni rosyjscy biznesmeni zaczęli opowiadać się przeciwko wojnie. Sankcje nałożone na Rosję w wyniku agresji w Ukrainie obejmują bowiem również ich osobiste interesy. Od transakcji w dolarach zostały już odcięte przez USA największe rosyjskie banki.

W nocy z soboty na niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała z kolei odcięcie rosyjskich oligarchów od unijnego rynku finansowego, a części banków rosyjskich z systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

Po oświadczeniu Fridmana kolejni oligarchowie zaczęli krytykować agresję Rosji i nawoływać do pokoju. Oleg Dieripaska, bliski przyjaciel Putina oraz przewodniczący rady nadzorczej koncernu aluminiowego RUSAL, w krótkim oświadczeniu wezwał do zakończenia wojny. "Pokój jest priorytetem. Negocjacje muszą zacząć się tak szybko jak to możliwe" - napisał na Twitterze.  

Sprzeciw wobec działań Putina emocjonalnie zamanifestował również prezes zarządu RAO JES - Anatolij Czubajs. Oligarcha opublikował na Facebooku zdjęcie przedstawiające Borysa Niemcowa, zamordowanego przed Kremlem siedem lat temu. 

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: