"To wybór Ukrainy i narodu ukraińskiego. Więcej niż na to zasłużyliśmy" - oznajmił w poniedziałek wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha i ogłosił, że Wołodymyr Zełenski oficjalnie podpisał wniosek o członkowstwo w Unii Europejskiej.
Już wcześniej Prezydent Ukrainy zapowiadał, że będzie prosił Unię Europejską o uruchomienie nowej, specjalnej procedury i natychmiastową akcesję. - Chcemy być ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim chcemy być równi. Jestem przekonany, że to uczciwe i na to zasługujemy - cytuje Zełeńskiego TVN 24.
Prezydent Ukrainy wielokrotnie podkreślał, że "żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę, całą Europę i demokrację". Ukraińcy doceniają również "bezprecedensowe wsparcie" jakie otrzymują od Państw UE - od nałożonych sankcji po pomoc zbrojną i humanitarną.
Wśród państw, które będą opowiadać się za ekspresowym przyznaniem członkostwa we wspólnocie Ukrainie jest m.in. Polska. W sobotę informował o tym Prezydent Andrzej Duda w oficjalnym stanowisku.
- Status kandydata musi być ogłoszony natychmiast. Rozmowy o członkostwie powinny ruszyć niezwłocznie. Ukraina powinna uzyskać dostęp do funduszy pozwalających na jej odbudowę. Polska zdaje sobie sprawę z kosztów i jako członek UE gotowa jest w nich uczestniczyć - oświadczył.
Droga do przyjęcia w struktury Unii Europejskiej dla Ukrainy może być jednak trudniejsza. Nie wszystkie państwa w takim samym stopniu popierają natychmiastowe przyjęcie Ukrainy do UE. Jednak, jak donosi TVN 24, Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, poinformował w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM, że Unia Europejska ma umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić. Zaanonsował również debatę w tej sprawie.
Nadzieję Ukrainie daje również Ursula von der Leyen, która podkreśla, że współpraca między UE, a Ukrainą już trwa. Tłumaczy, że UE i Ukraina mają proces ingerencji rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym czy ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. "Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej" - cytuje przewodniczącą TVN 24.
Według informacji Beaty Płomeckiej z IAR Parlament Europejski ma zaapelować we wtorek w rezolucji o szybkie przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Ma też zażądać postawienia przed sądem Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Europosłowie spotykają w Brukseli na nadzwyczajnej sesji plenarnej.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.