Polska przekaże ukraińskiej armii 28 MiG-ów 29. Bułgaria i Słowacja też wyślą swoje samoloty

Do Ukrainy trafi wkrótce ponad 70 myśliwców. Swoje maszyny wyśle Polska, a także Bułgaria i Słowacja. Unia Europejska już zapowiedziała, że na zakup broni dla Ukrainy przeznaczy 450 mln euro.

Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała, że Polska przekaże Ukrainie 28 myśliwców MiG-29. Do pomocy przyłączą się też dwa inne kraje. Bułgaria przekaże 16 MiG-ów 29. i 14 samolotów Su-25. Słowacja również wyśle MiG-i w liczbie  12 maszyn.

Jak na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia informacji ze strony polskiej. 

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Andrzej Duda: Nie ulegniemy żadnemu szantażowi. Trwają w tej chwili konsultacje dotyczące sankcji, które można jeszcze nałożyć na Rosję

Ukraina otrzyma myśliwce od Polski, Bułgarii i Słowacji.

Polska przekaże Ukrainie zarówno maszyny sprawne, nadające się do misji, jak i niesprawne, które nie mogą zostać wykorzystane w walce, ale mogą być cennym źródłem części zamiennych. W przypadku maszyn przekazywanych przez inne kraje sytuacja jest podobna. Dla przykładu z 12 słowackich zdatnych do lotu ma być sześć. Bułgarskie maszyny też od lat były określane jako w złym stanie i jedynie nieliczne nadają się do użycia. Niezależnie od tego, mogą być cenne jako wspomniane źródło części zamiennych.

W obecnej sytuacji Ukraińcy na pewno mają poważne problemy z obsługą techniczną swych maszyn i dostępem do części zamiennych. Nawet częściowo niesprawne maszyny mogą więc okazać się wielkim wsparciem w walce Ukrainy z Rosją

Do Ukrainy trafią maszyny, które są dobrze znane tamtejszym pilotom. Dmytro Kułeba, ukraiński minister spraw zagranicznych, apelował o przekazanie swojemu krajowi właśnie tego typu myśliwców.

Unia Europejska przekaże Ukrainie pomoc wojskową. Broń za 450 mln euro

W niedzielę Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, zapewniał, że resorty spraw zagranicznych wspólnoty zgodzili się, by na wojskową pomoc Ukrainie przeznaczyć 450 mln euro

Kwestię dostaw do Ukrainy komentował też Charles Michel, szef Rady Europejskiej. - Organizujemy pilne dostawy obronnego sprzętu wojskowego. Broń, amunicja, rakiety i paliwo są w drodze do waszych wojsk. Niech żyje Europa! Sława Ukrajini! - mówił w niedzielę. 

Kolejny dzień walki. Ukraina walczy z Rosją

W czwartek w Ukrainie doszło do intensywnego ostrzału Charkowa. Rosjanie zbombardowali dzielnice mieszkalne 1,5-milionowego, drugiego pod względem wielkości miasta w kraju. Do ataku doszło w trakcie rozmów pokojowych delegacji obu stron na granicy ukraińsko-białoruskiej. 

Trwał też ostrzał Kijowa. W jedną z dzielnic trafił balistyczny pocisk typu Iskander. "Kolejna zbrodnia putinowskiego reżimu" - skomentował atak przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko zamieszczając wpis w serwisie Telegram.

Więcej o: