Uchodźcy z Ukrainy dostaną świadczenie 500+. Jest deklaracja rządu

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że uchodźcy z Ukrainy otrzymają prawo do wszystkich świadczeń socjalnych przysługujących w Polsce. Rodzice mogą liczyć na świadczenie z programu 500plus, a także innych programów pomocowych.

Ministerka Marlena Maląg, która gościła w Programie 1. Polskiego Radia, podkreśliła, że legalny pobyt i prawo do pracy umożliwią obywatelom Ukrainy występowanie o świadczenia społeczne.

Aktualne informacje dotyczące m.in. wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Maląg o 500 plus i innych świadczeniach rodzinnych: Będą się należały

- Zarówno świadczenie 500plus, w późniejszym etapie - jeżeli te kobiety będą planowały zostać w Polsce - inne świadczenia, takie jak Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Te świadczenia będą się należały - zapewniła Maląg.

Rozważane jest również utworzenie długofalowych pakietów integracyjnych dla uchodźców, którzy będą gotowi zostać w Polsce na stałe. Ministerka zaznaczyła, że toczą się rozmowy z instytucjami europejskimi na temat rekompensaty dla polskiego budżetu w związku ze zwiększonymi wydatkami socjalnymi.

Według danych udostępnionych przez Straż Graniczną, 1 marca do Polski wjechało z Ukrainy 98 tys. osób. Od 24 lutego funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych z Ukrainą ponad 453 tys. osób uciekających z objętego wojną kraju. Przy granicy polsko-ukraińskiej po stronie naszego sąsiada ciągną się kolejki osób, chcących przedostać się przez granicę.

Zobacz wideo Policjant zajął się dzieckiem Ukrainki, która musiała zająć się formalnościami na granicy

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR1/d kwi/i pp/w zr

Więcej o: