Giełda w Moskwie wyrzucona z Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych. Na wniosek Polski

Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, moskiewska giełda została wyrzucona z Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). Wnioskował o to prezes warszawskiej giełdy Marek Dietl. Tymczasem akcje rosyjskich firm na londyńskiej giełdzie są już w zasadzie bezwartościowe.

Federacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) to organizacja zrzeszająca 36 europejskich giełd. Obecność w tym gronie świadczy o stabilności, bezpieczeństwie i wysokich standardach danej giełdy. Słowem, znacząco wzmacnia zaufania światowych inwestorów dla danego rynku.

Jak wyjaśnia portal rmf24.pl, wyrzucenie moskiewskiej giełdy z FESE to "drastyczny upadek prestiżu moskiewskiej giełdy". "Odbiera jej prawo do wpływania na światowe giełdowe regulacje oraz odstrasza inwestorów" - informuje portal i dodaje, że decyzja FESE oznacza (kolejne) straty dla rosyjskich oligarchów.

Wniosek o wykluczenie giełdy w Moskwie z FESE miał złożyć prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

Zobacz wideo Sankcje nałożone na Rosję. Jak wpływają na nasza gospodarkę? Ekspert tłumaczy

Prezydent Francji Emmanuel Macron, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiają ze sobą po nadzwyczajnym szczycie UE poświęconym Ukrainie.Zero miękkiej gry UE z Putinem. "Celem jest bardzo dotkliwe załamanie gospodarki rosyjskiej"

Giełda w Moskwie zamknięta na cztery spusty

Od poniedziałku moskiewska giełda udaje, że tydzień się nie zaczął. Notowania zostały wstrzymane, by ostudzić emocje inwestorów. Ale o nastrojach inwestorów wiele mówi to, co dzieje się z akcjami rosyjskich spółek notowanych na giełdzie w Londynie.

Powiedzieć, że to wyprzedaż, to jak nic nie powiedzieć. Papiery największych rosyjskich gigantów są traktowane niczym śmieci. To prawdziwy krach, przez ostatni tydzień akcje Gazpromu, Łukoilu czy Novateku straciły niemalże 100 proc., a Rosnieftu ponad 80 proc.

W środę poinformowano, że Sberbank - największy rosyjski bank - opuszcza Europę. Bank doniósł, że zanotował olbrzymiego odpływu gotówki. W poniedziałek ostrzegał, że wkrótce Sberbank Europe może upaść. Wobec chorwackiej i słoweńskiej filii banku wszczęto tzw. procedurę uporządkowanej likwidacji. Oznacza to, że zostaną one przejęte przez inne instytucje.

Hakerzy zaatakowali Roskosmos (zdjęcie ilustracyjne)Hakerzy powiązani z Anonymous zablokowali satelity szpiegowskie Rosji

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: