Wojna w Ukrainie. Jakie sankcje mogą jeszcze dotknąć Rosję? "Status jak Iran lub Korea Północna"

Jakie jeszcze sankcje mogą zostać nałożone na Rosję? Na to pytanie w rozmowie z portalem Business Insider odpowiedział główny ekonomista Banku Pekao S.A.
Zobacz wideo Rosyjskie farmy trolli pracują teraz intensywniej? Ekspertka wyjaśnia

Po tym jak Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, Zachód zdecydował się uderzyć w reżim Putina sankcjami. Mimo że mogłoby się wydawać, że wszystkie możliwości zostały już wyczerpane, ekspert w rozmowie z Business Insider mówi, co jeszcze może czekać Rosję.

Sankcje na Rosję. Jak świat reaguje w związku z agresją na Ukrainę?

Jak dotąd Rosja została zawieszona w prawach członka w Radzie Europy, kraj odcięto od systemu SWIFT, Unia Europejska zamroziła majątki Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, na których sankcje nałożyły także Stany Zjednoczone. Decyzję o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla kraju podjęła Unia Europejska, a także Wielka Brytania, Kanada i USA. Do tego kolejne firmy wycofują się z rosyjskiego rynku. 

Więcej na temat sytuacji Ukrainy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Protesty przeciwko działaniom Władimira PutinaPolską sieć zalała prorosyjska propaganda. Jak się nie dać nabrać? [RADY]

Rosja zostanie ukarana kolejnymi sankcjami? Ekspert podaje możliwości

Główny ekonomista banku Pekao S.A. Piotr Bartkiewicz rozmawiał z portalem Business Insider, na temat ewentualnych kolejnych decyzji, które mogą uderzyć w Rosję. Zdaniem eksperta może dojść między innymi do zupełnego zamknięcia granic z Rosją, choć zakaz mógłby dotyczyć tylko transportu towarów. 

Do tego zdaniem Bartkiewicza można wyobrazić sobie, że Zachód zdecyduje się na wysłanie do Ukrainy wojsk NATO, jednak zachodni liderzy jak na razie wykluczają taką możliwość. Sama Ukraina zabiega natomiast o wprowadzenie nad krajem zakazu lotów. Jednak tę możliwość Zachód jak na razie również wyklucza, tłumacząc, że ukraińskiego nieba musiałyby strzec samoloty NATO, czego strona rosyjska zapewne by nie uznała, a w efekcie mogłoby dojść do eskalacji konfliktu i walk pomiędzy siłami Zachodu i Rosji.

- Embargo na surowce to więc ostatnia duża sankcja gospodarcza, którą można jeszcze wprowadzić - dodał ekspert i podkreślił, że taka decyzja doprowadziłaby do całkowitej izolacji ekonomicznej Rosji. - Kraj zyskałby podobny status, jaki ma obecnie Iran. A może nawet byłby to status porównywalny z Koreą Północną - ocenił.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: