Sankcje na Rosję. Apple kolejną firmą, która wyloguje Putina za inwazję na Ukrainę

Apple to kolejna firma, która zawiesza część działalności w Rosji. Firma zdecydowała się wstrzymać sprzedaż oraz działanie Apple Pay. Ograniczono też działanie niektórych aplikacji, ale producent iPhone'ów nie zawiesił całkowicie działalności w Rosji.

Prowadzenie inwazji Putinowi utrudniają nie tylko państwa. Również prywatne firmy zdecydowały się wprowadzić ograniczenia swojej działalności w Rosji.

Apple ogranicza działalność w Rosji

Apple poinformowało, że zawiesza sprzedaż swoich produktów w Rosji - podaje NBC. Apple nie posiada tam własnych salonów, ale produktów firmy nie będzie można kupić już przez internet oraz w sklepach innych sieci. Wciąż jednak Apple będzie wspierać i wypuszczać aktualizacje dla wcześniej kupionych w Rosji urządzeń.

Ponadto aplikacje Russia Today oraz Sputnika będą widoczne i dostępne jedynie na terenie Rosji. Firma wyłączyła również funkcję pokazywania korków w Ukrainie, by chronić osoby przebywające w zaatakowanym kraju. Firma wcześniej zawiesiła też działanie usługi płatności Apple Pay.

Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już siódmy dzień. W tym czasie liczne państwa m.in. USA, Monako czy Turcja, a także cała Unia Europejska, nałożyły dotkliwe sankcje na reżim Władimira Putina. Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa stwierdził, że to największy pakiet sankcji w historii. W jego skład wchodzi wykluczenie rosyjskich banków z systemów SWIFT, czy blokada dostępu do technologii. Brytyjczycy z kolei ukrócili program złotych wiz i uniemożliwiają Rosjanom inwestowanie w kraju.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Biznes a wojna w Ukrainie

Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę zmusiła wiele przedsiębiorstw do zamknięcia lub zawieszenie działalności placówek u naszych wschodnich sąsiadów. Wśród tych firm były LPP, CCC, Carlsberg, Coca-cola, UPS, FedEx czy duńska firma logistyczna DSV. Stanęły również kopalnie w Ukrainie. Wydobycie wstrzymał ArcelorMittal oraz CoalEnergy.

Kolejne przedsiębiorstwa dołączają do bojkotu rosyjskich marek. Produkty takich firm wycofuje ze swoich sklepów Netto, Rossmann oraz Topaz. Airbus oraz Boeing zawiesiły natomiast wysyłkę części do Rosji oraz wsparcie dla usługobiorców z kraju. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: