Volkswagen wstrzyma produkcję w dwóch polskich zakładach. Przez wojnę w Ukrainie

Volkswagen Poznań od 10 marca wstrzyma produkcję samochodów w dwóch fabrykach i nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiona. "Wybuch wojny w Ukrainie zakłócił łańcuchy dostaw wielu firm" - tłumaczy firma.

Pierwsze doniesienia o możliwym wstrzymaniu produkcji w fabrykach Volkswagena w Poznaniu i we Wrześni pojawiały się już w środę. Serwis epoznan.pl ustalił w czwartek, że dwa zakłady tej firmy wstrzymają pracę już w przyszłym tygodniu. Volkswagen podał również powód tej decyzji.

Volkswagen "czasowo wstrzymuje produkcję" z powodu niedoborów materiałów

"Wybuch wojny w Ukrainie zakłócił łańcuchy dostaw wielu firm, w tym również fabryk Volkswagen Poznań w Poznaniu i we Wrześni. Niedobory materiałów do produkcji w polskich fabrykach dotyczą między innymi wiązek elektrycznych produkowanych na Ukrainie. Oba zakłady z dniem 10 marca czasowo wstrzymają produkcję" - podaje Volkswagen Poznań, cytowany przez epoznan.pl.

"Natychmiast po wybuchu działań wojennych, na poziomie koncernu, ale też bezpośrednio w Volkswagen Poznań powołaliśmy zespoły kryzysowe, które na bieżąco określają możliwe skutki wojny dla naszej działalności biznesowej i prowadzą wszelkie działania, by przerwa w produkcji była jak najkrótsza" - dodał Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań sp. z o.o., cytowany przez lokalny portal.

Więcej informacji o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Volkswagen, BMW i Porsche ograniczają produkcję

Jak wyjaśnia "The New York Times", Ukraina produkuje kluczowe komponenty elektroniczne. Z powodu działań wojennych, prowadzonych na terenie Ukrainy, firmy Volkswagen, BMW oraz Porsche zapowiedziały ograniczenie produkcji w swoich fabrykach.

Volkswagen, największy producent samochodów w Europie ogłosił we wtorek, że braki części mogą zmusić firmę do ograniczenia produkcji w głównej fabryce w Wolfsburgu i kilku innych niemieckich zakładach. BMW wyjaśniło, że ograniczy produkcję w zakładach w Niemczech, Austrii i Wielkiej Brytanii. Z kolei Porsche, którego właścicielem jest koncern Volkswagen AG, poinformował w środę, że zawiesi produkcję w swoim zakładzie w Lipsku do końca przyszłego tygodnia - podaje "The New York Times".

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców
Więcej o: