Dlaczego Rosja sobie nie radzi? Czy może pójść na zwarcie z NATO? Ekspertka odpowiada na kluczowe pytania [Q&A]

Minął już tydzień, od kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. W specjalnym wydaniu Q&A postaramy się odpowiedzieć na nurtujące nas wszystkich pytania dotyczące wywołanej przez Rosję wojny. Naszą gościnią jest Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz wideo

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Od razu uderzyła nie tylko w tereny samozwańczych separatystycznych republik na Donbasie, na wschodzie kraju, ale i na największe ukraińskie miasta. Ostrzeliwany jest Kijów, Charków i Mariupol. Rosyjskie wojska celują nie tylko w strategiczną infrastrukturę - pociski spadają także na zwykłe osiedla mieszkalne, szpitale i przedszkola. Giną cywile i żołnierze - w tym drugim przypadku ogromne straty są także po stronie Rosji. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął już śledztwo dotyczące zbrodni wojennych, które mogły być popełnione przez Rosję. Ukrainę opuściło już milion osób, uciekających przed wojną, przede wszystkim kobiet, dzieci i starszych. 

Wojna w Ukrainie. Ekspertka odpowiada na najważniejsze pytania w programie Q&A

Najnowsze informacje na ten temat można znaleźć na stronie głównej Gazeta.pl>>> 

Inwazja niesie też ze sobą wiele zaskoczeń i pytań. Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach, niemalże w środku Europy, w ogóle doszło do otwartej wojny? Dlaczego Rosja sobie nie radzi? Czy Rosjanie naprawdę są tak kiepskimi strategami i żołnierzami? Jak długo ta wojna może jeszcze potrwać i czy jest możliwe, że dojdzie do jakiejś eskalacji i Rosja zacznie wojnę z NATO? Te i inne pytanie w programie Q&A Maciej Kucharczyk zada Annie Marii Dyner, ekspertce PISM. 

Więcej o: